Berçin kulesinin 3 boyutlu dijital belgelemesi yapıldı

İlçemizin en önemli tarihi simgelerinden biri olan Berçin Haberleşme ve Gözetleme kulesinin 3 boyutlu dijital belgelemesi yapıldı.

Özellikle Osmanlı döneminde kullanılan tarihi Haberleşme ve Gözetleme kulesi 2002 yılında yapılan başvurulardan beri restorasyon çalışmalarına bir türlü geçilememişti. İlçe Kaymakamı Muhammed Enes İpek’in girişimleri sonuç verdi ve Kütahya Valimiz Ali Çelik’in destekleri ile yaklaşık 5 ay önce çalışmalara başlandı. Taş evleri, yapıları ve 800 yıllık tarihi meşe ile de görsel bir güzelliğe sahip olan Berçin köyümüzün de sahip çıktığı Haberleşme ve Gözetleme kulesinin son yıllarda deforme olmuş göçme riski taşımaktaydı. Son olarak geçtiğimiz hafta Mimari Belgeleme Uzmanları tarafından tahrip olan kısımların 3 boyutlu dijital belgelemesi yapıldı. Bu belgeleme ile restorasyon çalışmaları rahatlıkla sağlanabilecek. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Orman Genel Müdürlüğünün ‘Göç Yolu’ projesi kapsamında da yer alan Berçin köyü, turizm performansımızda ciddi bir katkı sağlayacak. Köyümüz ve İlçemiz ekonomisine katkısı olacaktır.

Konu ile Gazetemize yazılı açıklamada bulunan Kaymakam Muhammet Enes İpek, “Berçin köyümüz sınırları içerisinde kalan ve Berçin Kulesi veya gözetleme kulesi adlarıyla anılan; Osmanlı döneminden kalma 36 m2 genişliğinde ve 9 metre yüksekliğinde korunaklı ev bulunmaktadır. Ahşap hatıl, balkon ve çatı haricinde tamamıyla taştan oluşan bu yapı, ilçemizde; ecdadımızdan kalmış nadir yapılardandır. Ancak herkesin de bildiği gibi zamanla yıkılmaya yüz tutmuş bu yapı, atıl bir halde beklemektedir. Domaniç’te bulunan en yüksek tarihi yapı olma özelliğini taşıyan bu yapının hem ilçemizin tarihi hem kültürel turizmine kazandırılması için gerekli inceleme ve araştırmaları beş aydır yapmaktaydık. Geçtiğimiz 1 ay içerisinde yol haritamız belli oldu ve gerekli çalışmalar geçen hafta itibari ile başladı. Tarihi kulenin röntgen cihazı ile ölçüleri ve planını belirleyecek teknik ekip gerekli çalışmayı yaparak, mimari ve teknik çalışmanın ilk aşamasını gerçekleştirmiş oldu. Daha sonra bu teknik plan üzerinden aslına uygun şekilde bir restorasyon projesi oluşturulup, tarihi kulenin tescil sahibi Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunulacak ve gerekli izinler alınmaya çalışılacaktır. Gerekli izinler alındıktan sonra kaynakların temin edilmesiyle restore edilmesi ve turizm dokumuza kazandırılması için bütün gücümüz ve eforumuzla sahadayız. İlçemize ve tarihi yapısına yakın ilgi gösterip, her türlü desteği bize veren Valimiz Sayın Ali Çelik’e şükranlarımı sunarım.

Ekonomiye ciddi katkıları olacak

Bu restorasyon projesi bittiğinde umuyorum ki, turizm performansımızda ciddi bir artış olacak, Berçin Köyümüz ve İlçemiz ekonomisine ciddi bir katkısı olacaktır. Özellikle içine ve üstüne çıkılabilir haliyle projesini kabul ettirebilmemiz halinde; özellikle gençlerimiz ve ailelerimizin çok ciddi ilgi göstereceğini inancım tamdır” dedi.

Harita Mühendisi Mimari Belgeleme Uzmanı Doğan Tekin, “Yaklaşık 15 yıldır Mimari Belgeleme üzerine çalışmaktayız. Günümüz teknolojileri ile de eski kültürel miras yapılarımızın 3 boyutlu dijital belgelemesini yapıyoruz. Bugünde Domaniç’e bağlı Berçin köyünde Selçuklu döneminden kalma haberleşme ve gözetleme kulesinin belgelemesini yapıyoruz. Bu cihazımız lazer tarama cihazı, saniyede 2 milyon lazer nokta atışı yaparak ortamın renkli nokta bulutunu bilgisayar ortamına geçiriyor. Yapıdaki bütün bozulmaları dijital olarak görebiliyoruz. Önümüzdeki süreçte yapıda herhangi bir yıpranma, ortadan kaybolma olsa dahi elimizde 3 boyutlu dijital bir veri oluyor ve bunun üzerinden restorasyon çalışmaları rahatlıkla sağlanabiliyor” diye konuştu.

DCIM/426MEDIA/DJI_0667.JPG