TELEFON DOLANDIRICILIĞI

Son zamanlarda sıklıkla haberlerde, gazetelerde duyduğumuz, benim de avukatlık yapmamdan dolayı karşıma gelen davalardan yeni tür olan telefonla dolandırıcılık.

Kimi zaman fetö terör örgütü ile bir çeşit bağlantıdan bahsedip hesaplarınızdaki paranın seri numarasının alınması gerektiğinden; kimi zaman hesabınıza para iadesi yapılacağından bahsedip hesaptaki tüm para hatta ve hatta evde yastık altındaki altınları dahi alıp, insanları mağdur etmekteler. Bu dolandırıcılık birden fazla kişi ile gerçekleştirildiğinden dolayı ve kendilerini kamu görevlisi, banka personeli olarak tanıttıklarından dolayı örgüt faaliyeti içerisinde nitelikli dolandırıcılık suç türünü oluşturmaktadır. Kamu spotu olarak televizyonlarda, gazetelerde bu konudan bahsedilse de, Belediye hoparlöründen dikkat edilmesi gerektiği anlatılasa da, içişleri bakanlığı telefonla kısa mesaj gönderse de bu tuzağa ne yazık ki binlerce insan düşmekteler.Ben size bu tuzağa nasıl düşmeyeceğinizi anlatmayacağım. Tuzağa düştükten sonra yapmanız gerekeni anlatacağım.Banka hesabınızdan dolandırılarak para alındıysa, kendisini polis asker olarak tanıttılarsa, bankadan arıyoruz ismimiz şu dedilerse, dolandırıldığınızı anladığınız anda ilk iş polis veya jandarmaya gidip ihbarda bulunmak. Emniyet güçleri sizin ifadenizi alacak, şikayetinizi dinleyecekler ve bunu tutanak haline getirip size imzalatacaklar. Bu şikayetinizde ayrıntılı bir şekilde olayı anlatmak, telefonla aradılarsa telefon numarasını vermek, isim soy isim verdilerse bu isim soy ismi söylemek, banka hesabı- iban numarası verdilerse bu hesap numarasını belirtmek gerekir. Evinize kadar geldilerse, bu şahısları gördüyseniz eşkalini anlatmanız, üzerinde polis üniforması varsa bunu söylemeniz, yüzünde veya vücudunda ayırt edici bir özellik varsa, yara- dövme- kesik gibi bunları tutanağa geçirtmeniz gerekir.

Arından adli soruşturmanın yürütülmesini bekleyerek, polis- asker ve savcılığın soruşturmayı tamamlayarak bu şüphelilerin ifadelerini almaları ve iddianame düzenlenmesini beklemeniz gerekir.

Dolandırıldığınızı anladığınız anda bir avukattan yardım alarak süreci birlikte yürütmeniz sizin açınızdan daha yararlı olacak, kaybettiğiniz parayı iade alabilmeniz kolaylaşacaktır.