​CHP’den sokak hayvanları ile ilgili açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi Domaniç İlçe Başkanı Murat Sert, Domaniç’te ki sokak hayvanları ile ilgili gazetemize yazılı basın açıklamasında bulundu.

CHP İlçe Başkanı Sert, “ İlçemizde son zamanlarda sokak hayvanları popülasyonu oldukça fazladır. Başıboş ve sahipli, sahipsiz sokak hayvanları sayısı oldukça artmıştır. Bu sokak hayvanları sabahın erken saatinde okula, işe giden, gece işinden evine dönen insanlarımıza ve çocuklarımıza zarar verme noktasına gelmekte ve korkutmaktadır.
Evet her canlının doğada yaşam hakkı vardır ve biz insanlarda doğayı ve sokakları tüm canlılarla paylaşmak zorundayız. Âmâ bunun kontrollü bir şekilde olması gerekir diye düşünüyorum. Peki ne yapabilir ne gibi önlemler alabiliriz ki hiç bir insanımız ve sokak hayvanı zarar görmesin.

Bizim önerimiz yerel yöneticilere şunlardır;

1- Bir barınak yapılmalı ve tüm sokak hayvanları o barınağa toplanmalı.
2- Barınağa toplanan tüm sokak hayvanlarına tanıtım kartı düzenlenmeli ve numara verilmeli.
3- İçlerindeki sahipli köpekler,sahiplerine teslim edilmeli köpeklerini başı boş bırakmamaları konusunda uyarılmalı,kurala uymayanlara idari para cezası uygulanmalı.
4- Barınakta sahipsiz kalan köpeklere sahiplendirme çalışması yapılmalı.
5- Sahiplendirme yapılamayan köpekler kısırlaştırılmalı.
6- Kısırlaştırma yapılan sokak köpeklerinin popilasyonunda azalma sağlanacaktır.
7- Belediyemizce toplanacak veya toplanan geri dönüşüm çöpleri finansman olarak kullanılmalı. Halkımızda bu geri dönüşüm ürünlerini uygun toplama konteynırlarına bırakmalı.
8- Belediyemiz tarafından sağlanacak konteynırlara halkımız tarafından yemek artıkları ve hayvanların yiyebileceği artık yemekler toplanıp beslenme konusuna yardım etmeleri sağlanmalı.
9- Belediyemizce barınak yaşamı maddi nedenlerle sürdürebilir değil ise şehrin dışına yiyecek istasyonları kurulmalı ve sokak hayvanlarının yemek aramak için şehrin içine inmesi ve çöp konteynırlarını karıştırmaları mümkün olduğunca önlenmeli böylece insanlardan uzak bölgede yaşamlarını sürdürebilirler.
10- Beslenme istasyonları şehrin dışına kurulduğunda aç kalmayan ve yavru büyütme dönemindeki sokak hayvanlarının da güvenliği sağlanmış olup ve saldırganlıklarında azalma görülecektir.
11- Tüm bu adımlar uygulandığında ilçemizdeki sokak hayvanları popilasyonu kontrol altına alınabilir. İlçemize farklı il, ilçe ve köylerden başıboş köpek bırakılıp bırakılmadığı takip edilebilir.

Hiç bir canlının zarar görmediği bir dünyada yaşamak dileğiyle” ifadelerini kullandı.