Kültür ve Turizm Müdürlüğü Berçin Haberleşme ve Gözetleme Kulesini inceledi

Domaniç İlçe Kaymakamı Muhammed Enes İpek, ilçeye bağlı Berçin köyünde bulunan tarihi Haberleşme ve Gözetleme kulesinin restorasyonu için girişimlerde bulundu.

Kaymakam İpek’in öncülüğünde tarihi haberleşme ve gözetleme kulesi için İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mehmet Ali Karakaya, Rölöve ve Anıtlar Müdürü Murat Yılmaz ile birlikte önce Kaymakamlıkta toplantı düzenledi ardından restorasyon için Berçin’de yerinde incelemelerde bulunuldu.

Berçin Haberleşme ve Gözetleme kulesinde yapılan incelemeler sırasında İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, bu eserin tekrar canlandırılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını  dile getirdi.

Kaymakam Muhammed Enes İpek, “Berçin Haberleşme ve Gözetleme Kulesi Domaniç için çok önemli. Osmanlıdan kalma bu eser, Turizm noktasında önemli katkılar sunacak. Berçin köyü yapısı itibari ile de taş yapı ve evleri ile önemli bir rol oynamaktadır. Bu haberleşme ve gözetleme kulesinin tekrar canlandırılması için ne gerekiyorsa yapılmalı” diye belirtti.

Berçin Haberleşme ve Gözetleme Kulesinin restorasyon plan ve proje çalışmasını İl Kültür Turizm Müdürlüğü üstlenecek. Kütahya İl Özel İdaresi ve diğer kaynaklar vasıtasıyla da restorasyon çalışması hava şartlarının uygun olması durumunda başlayacağı düşünülmektedir.

Berçin Haberleşme ve Gözetleme Kulesi incelemelerine, İlçe Kaymakamı Muhammed Enes İpek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Mehmet Ali Karakaya, Rölöve ve Anıtlar Müdürü Murat Yılmaz, İlçe Özel İdare Müdürü Ramazan Çelikten, İl Genel Meclis Üyeleri Mustafa Şimşek ve Mehmet Arif Varol ile Köy Muhtarı Ali Rıza Kocabaş katıldı.