65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlı saatlerle pazara girebilecek

Koronavirüs salgınından vatandaşları korumak ve salgını engellemek adına Kaymakam Muhammed Enes İpek başkanlığında toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulu yeni kararları aldı.

Alınan kararlar ise şöyle,

ZİYARETLER SÜRESİZ YASAKLANDI

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kapalı alanlarda daha çok bulunulduğundan temiz havanın sağlanması ve kalabalıktan kaçınılması gerekmektedir. Bulaş riskinin en aza indirilmesi açısından aile ziyaretleri, bebek ziyaretleri, mevlütler ve toplu olarak bir araya gelinmesi her ne suretle olursa olsun süresiz olarak yasaklanmıştır.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI KISITLI SAATLERLE PAZAR

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sağlıklarının korunabilmesi ve ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla Pazaryerine sokağa çıkma saati olan 10:00-13:00 arasında müsaade edilmiştir.

20 yaş ve altı vatandaşlarımızm sağlıklarının korunabilmesi ve ihtiyaçlarını gidermeleri amacıyla Pazaryerine sokağa çıkma saati olan 13:00-16:00 arasında müsaade edilmiştir.

BELEDİYE MEYDANI VE SELİM ÖZTÜRK PARKINDA SİGARA İÇMEK YASAK

Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik olarak, özellikle vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Domaniç Belediye Meydanı ve Selim Öztürk Parkında sigara içilmesi yasaklanmıştır

VEFA VE İZOLASYON TAKİBİ YAPANLAR YASAKTAN MUAF

Vefa Sosyal Destek Grupları ve izolasyon takibi yapan Memurlar ve Kamu Görevlileri, yeni tip Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması bulunan saatlerde ilk cümlede belirtilen görevleri sebebiyle; bu görevleri ifa ettikleri esnada kısıtlamalardan muaf olacaktır.

Alınan karara uymayan vatandaşlara/iş yerlerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nel maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.