Domaniç’te filyason ekiplerine yanlış bilgi verenler yandı

Domaniç’te filyason ekiplerine doğru beyanda bulunmadığı tespit edilen kişilere soruşturma açıldı. Cezalar ise çok ağır.

Domaniç’te filyasyon ekiplerine yanlış ve eksik bilgiler vererek, temas ettiği şahısları gizleyen pozitif vakalar, Türk ceza kanuna göre tespit edilen beş kişiye Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma suçundan soruşturma başlatıldı.

Domaniç Kaymakamlığı, vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına bu konuda hassasiyetle uyulmasını istedi. Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, “Mart ayından beri covid-19 hastalığı ile ilgili kapsamlı çalışma sürüyor. Bu çalışmada en önemli konulardan biri doğru filyasyon yapabilmek. Filyasyon olayı hastalığın taşıyıcısı olup etrafına bulaştıran kişilerin doğru bir şekilde saptanması ve bu saptanan kişilerin toplumdan izole edilmesidir. Domaniç’te özellikle filyasyon ekipleri gece gündüz 8 aydır ilçemizin hemen hemen her noktasında sürekli çalışma içindeler. Bu çalışmada birinci basamak sağlık kuruluşları hem hastaneler hem de 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarımız bu çalışmayı organize bir halde yürütüyorlar. Filyasyon ekipleri, pozitif çıkan vakaları sürekli arayarak, ‘Beyefendi veya hanımefendi testiniz pozitif çıktı. Lütfen biz gelene kadar evden ayrılmayın’ diyerek bunların adres sorgulamasını yapıyor ve dışarı çıkmalarını engelleyerek, evlerine giderek filyasyon çalışması yapıyorlar. Buradaki amacımız hastaların, hastalığı nereden kaptığını tespit etmektir” denildi.

Yanlış bilgi verenlere 1 yıl hapis ve 3150₺ para cezası!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs (Covid-19) salgını artarak devam ederken; Pozitif ve temaslı şahısların tespiti ve izolasyonunda görevli Filyasyon ekiplerine yanlış ve eksik bilgiler vererek, temas ettiği şahısları gizleyen pozitif vakalara, Türk Ceza Kanununun 195.maddesinde belirtilen Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma suçundan soruşturma başlatılacak ve 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği 3150₺ idari işlem uygulanacaktır.