Domaniç kadına şiddette karşı tek yürek

Domaniç’te 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Çerçevesinde bilgilendirilme programı düzenlendi.

Kaymakam Muhammed Enes İpek başkanlığında, Domaniç Orman İşletme Müdürlüğü Toplantı Salonunda duyarlılık, bilinç kazandırma, kadına karşı şiddetle mücadelede etkin rol alınması ve Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik bilgilendirme yapıldı.

Pandemi koşullarına uygun katılımla düzenlenen programda, konuklar maske ve mesafe kurallarına uygun şekilde salona alındı.

Son yıllarda giderek artan kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen KADES uygulamasına ait bir dizi eğitim de verildi.

Bilgilendirmede şiddet mağduru veya şiddete uğrama ihtimali bulunan kadınların akıllı cep telefonlarına yükledikleri KADES uygulamasıyla mağdurların tek tuşla polise ulaşabileceği, bu sayede adres ve isim bildirmek zorunda kalmayacakları aktarıldı.

Öte yandan, programda KADES uygulamasından gerçek mağdurların yararlanabilmesi için asılsız ihbarda bulunulmaması konusunda uyarıda bulunuldu.