14 bin kişi nasıl işe alınacak

DCIM/426MEDIA/DJI_0059.JPG

Bilindiği üzere Domaniç Gazetesi haftalık bir yayınlanan resmi ve yerel bir gazete. 7 Ekim 2020 Tarihli Gazetemizde, “ Domaniç’te 14 bin kişi işe alınacak” başlıklı bir yazı kaleme almıştık. Yazının devamı, “14 BİN KİŞİ NASIL İŞE ALINACAK”  yazısı ise 2 hafta sonra yayınlayacaktık. Ancak Haber yoğunluğundan ancak bir ay sonra yayınlayabiliyoruz.
Bu arada birinci Yazı İlçe Belediye Başkanımız, Kaymakamımız ve Valimiz tarafından da heyecanla okunmuş dikkatleri çekmişti. Yazılı Gazete de yayınlanan yazımız, daha sonra Gazetemizin resmi sitesinden de yayınlandı ve bizi bile şaşırtan bir okuma oranına ulaştı. Çevre il ve ilçe gazeteleri de yazımızı yayınlayınca yazı, bir hafta da 300 bin kişi tarafından okundu.

YAZI: MUSTAFA YİĞİT

BİR ANEKDOT

Yıl, 2011-2013. Domaniç Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe. İlk defa bir Kaymakam, Domaniç Dağlarının Domaniçliler Ekmek Kapısı olabileceğine inandı. İlk defa bir Kaymakam, Domaniç Tarihi, Kültürü ve Doğasıyla karnını doyurabileceğine inandı. İş, Sefa ve Durabeylilere ellerindeki yerleri Turizme açılması için devretmesine kaldı. Soğuk kış günlerinde birlikte bu köylere giderek Dağların nasıl hepimize ekmek kapısı olabileceğini anlatıyoruz. Yine ayazlı bir gecede Kaymakamın talimatıyla muhtar köylüleri toplamış gecenin ayazında sobanın etrafına toplanmış halka, Domaniç – İnegöl yolunun, Sarıkızın, Güney mesire alanın nasıl ekmek kapısına olabileceğini anlatıyoruz. Kaymakam Boztepe, “Eğer kabul ederseniz, bizde devlet olarak hemen bu yaz işe başlamak istiyoruz. Dağ yoluna mesire alanları, Ilıcaksu ve Güney de düzenleme, köylerimizin üreteceği ürünler buralarda pazarlanacak V.S. V.S.”  14 yıldan beri yazılarımızı okuyanlar zaten ezberledi ve hatta bıktı bile. Bildiğiniz konular işte.
Kaymakam konuşmasını tamamladı. Gençten biri ayağa kalkarak, “ Kaymakam bey, iyi hoşta bu açılacak işyerlerinde bize iş verirler mi ?” demez mi. İkimiz de mosmor…..
Biz halkımıza nasıl kendi işimizi yaparak para kazanacağımızı anlatıyoruz arkadaş hala işçi olma peşinde.  Aradan 7-8 yıl geçmiş. Aynı şeyleri bir kalemde tekrarlıyoruz. 14 bin kişi iş ekmek sahibi olur bunlar bunlar olursa diyoruz. Yüzlerce olumlu tepkinin yanında yine birileri yazmış yorumlara; “ İyi de bunlar oralarda Suriyelileri çalıştırır bize iş vermezler- kesin oraya partilileri alırlar” diyor.
Demek ki hala olduğu yerde duran, oturduğu yerden iş bekleyenler var ! ÜZÜCÜ AMA GERÇEK !

İLÇEMİZ DE ALTIN VE MERMER OCAĞI AÇILIRSA

İlçemiz de 30 yıldan beri altın başta olmak üzere çeşitli maden arayan firmalar var. Bunlardan biri geçtiğimiz aylarda ilçemize gelerek, çıkaracakları altının değerini anlattı. Ama ikna olmadık. Çünkü şu korona döneminde kimse altının, madenin peşine düşmedi. İnsanlar temiz hafa doğal ortam ve su yun peşine düştüler. Zaten geleceği savaşları da bunlar yüzünden olacak gibi. Yine aynı şekilde Çukurca’da mermercilere de ikna olmadık çevresel nedenlerden dolayı. Domaniç yüzlerce yıldan beri ekmeğini doğadan çıkaranların ekmek kapısı olmuş altın ya da mermer ocakları açılırsa, 3-5 bilemedin 30-40 yıl madenler çıkarılacak. Bu ocaklarda 15-20 hadi abartalım 100-200 işçi çalışacak sonra yüzlerce yıl Domaniç te tek bir canlı yaşayamaz hale gelecek.
Oysa Allah vergisi Domaniçimizde binlerce kişi şuan da bile binlerce yıl yaşayabilir.
Nasıl mı ?

14 BİN KİŞİYE NASIL İŞ VEREBİLİRİZ ?

Domaniç’in köyleri ile birlikte toplam nüfusu 14 bin 600 küsur. Bundan önceki yazımız da,  14 Bin kişiyi nasıl istihdam edebileceğimizi yazdık.
Peki, bunu nasıl başaracağız?
Domaniç-İnegöl yolu yaklaşık 10 kilometre, 10 kilometre büyüleyici güzelliğin arkasında ise yüzlerce kilometre başka güzellikler saklı. Zaman zaman bunları fotoğraflayarak ortaya çıkarıyoruz. Ara sıra da ünlüleri de dağlarımıza getirerek daha çok ünlenmesi sağlıyoruz. Olurda yarın bir gün devlet madencilere izin verirse, bu ünlüler de bizimle birlikte bu güzelliğin yok olmaması için mücadele vereceklerdir. Yani cepheyi güçlendiriyoruz.
Köylerimizde neler yetiştirip günlük 9 bin aracın geçtiği yolda Ilıcaksu’da, Güney’de ve de internet sitelerinde nasıl satacağımızı anlatmıştık.

TOP YETKİLİLERDE

Domaniç Kaymakamı, Belediye Başkanı, Tarım ve Ziraat Odaları Basınla birlikte toplanıp nerede ne yapılacağını tespit edip basın aracılığı ile duyuracaklar.
Köy Muhtarlarına durum bildirilip kimin ne iş yapacağı tespit ettirilecek.
Tüm bu bilgiler Valimize arz edilecek. (Çok şanslıyız muhteşem bir Valimiz var. Tam zamanı)
Valimiz, Köylerde kooperatifler aracılığı ile tarlaların birleştirilmesi konusunda bize destek verecek. A köyünde ki 150 kişi ye bölünmüş tarlalar tek kooperatif çatısında birleşecek çıkan üründen herkes tarlası kadar payını alacak.
Tarlalarda yol sorunu kalkınca lojistik sorunu ortadan kalkar masraf düşer tek makineyle tek elden sürülen ekilen tarlalar yeniden maliyeti düşürecektir. Toptan çıkan ürünün alıcısı daha fazla olacağından satış bedelimiz otomatikman yükselecektir.
Sebze ve meyvelerin paketlenmesi yine kooperatif aracılığıyla olacağından maliyet düşük satış bedeli yüksek Pazar sorunu ortadan kalkacaktır.
Mera da hayvan yetiştirmek için meralar birleştirilecek herkes yetiştirdiği hayvan kadar pay alırken ortak meralar maliyetimizi düşürmekle kalmayıp ürün kalitemizi ve yükseltecektir.
Yoldan, makinadan, iş gücünden, maliyetler minimuma düşerken yüksek üretimle daha fazla fiyat ta çekmemiz mümkün olacaktır.

14 BİN DOMANİÇLİYE İŞ İMAKANI DERKEN

Kimseden işçi olmasını istemiyoruz. Herkes kendi işinin patronu olacak kimsenin elinden tarlası bahçesi alınmayacak. Sadece her şeyimizi birlikte yapacağız. Ama hayrına değil imece usulüyle değil el birliğiyle herkes bildiği işi yaparak herkes çalıştığı kadar, ürettiği kadar, tarlası kadar kazanacak.
Bir dönüm bağınız var. 50 kilo üzüm almışsınız kim gelir de 50 kilo üzümü sizden alır ki. Oysa 50 bağ sahibi tek makineyle bağını çapalatsa, gübrelese, 50 ton üzüm alsa kaç tüccar ayağımıza gelir değil mi ?
İşte bunu etimizde, sütümüzde, kuru fasulyemiz de, çileğimizde, patatesimiz de, el emeği, Hayme ana maketimiz de, öküz arabası maketimiz de, Domaniçlilerin ürettiği tüm el emeklerinde birlikte yaparsan kim tutar bizi.

KİM ENGEL OLUR ?

Kim ki, “ Domaniç ten bir şey olmaz diyor, işte onlar bizi İnegöl’e amele yapanlardır. Kim ki dedesinden kalma 3 yüz metre karelik tarlasını birleştirmeye razı olmuyor işte bizi gurbete zorlayan O dur. Kim ki tarlasından kimseyi geçirmek istemiyor, benim olsun küçük olsun diyor. İşte onlar İnegöl’den Korona getiren işçilerin günahını çekecek olanlardır.

2. ETAP

İlk yazımız da bu iş olur diyen tüm dostlar. 2. Etap yetkililerde. Top, Kaymakamımız da önümüz kış. Tam zamanı, hemen toplantılara başlamalı ve ilk adımı atmaya başlamalıyız.