KÖPEKLER…

(İlk önce konumuzun dışına bir şeyi paylaşmak istiyorum müsaadenizle; Yeni türeyen “Sosyal Medya” kahramanlarımız var ya, kimi elinde cep telefonu, haberciymiş gibi olay yerlerinde burnunu sokarak fotoğraf çekmeye ve paylaşmaya çalışır. Kimi eline geçirdiği haberi, hiçbir basın ahlakı ve ilkesini bilmeden şuursuzca paylaşır. Kimi kırk yıllık köşe yazarı gibi ahkam keser, tek kitap okumadan, tek bilgi sahibi olmasa da her konuda bir fikri vardır. Bir de bizim başımızın belaları vardır. Başlığı okuyup, Polat Alemdar edasıyla sıkarlar klavye başında, Kimi, dün seyrettiği Ertuğrul dizisinin etkisinde, memleket elden gidiyor sanır anlamadan okuduğunu. “Gök girsin kızıl çıksın” diye kılıç sallar gibi sallayarak parmaklarını taksitle aldığı cep telefonunun ekranına. Aklınca lafı sokar yazıyı yazana…. “Köpekler” başlılığını görünce akıllarına ne geldi acaba kesimin diye kafama takıldı daha yazıya başlamadan! Paylaşayım istedim)

Tam olarak bilinmese de, Köpeklerin 10 bin yıl öncesinde evcilleştirildiği iddia edilir.

Vahşi doğada tek dosttur köpekler. Çobanlar için sürülerin korumasıdır. Dağ başında yalnız yaşayanların evinin sadık bekçileridir sevimli köpekler.

Günümüz de ise köpekler genelde keyfi beslenir. Zenginin süs köpeği, villanın sadık bekçisi, avcının uyarıcısıdır.

Kediler köpekler, çoğumuzun olmazsa olmazıdır adeta. Kedi köpekle oynamak insanı stresten arındırır. Evcil hayvan beslenen evlerin çocuklarının daha zeki ve mutlu olduğu iddia edilir.

Köpekler, birçoğumuzun sevdiği hayvanlar olmasına rağmen son yıllarda sokak köpekleri de şehirlerin korkulu rüyası haline gelmiştir.

Bazı şuursuz insanların yüzünden köpekler, 10 bin yıl sonra tekrar vahşi doğa hayvanı olmaya başladırlar. Başıboş köpekler sokaklarda kontrolsüz üremekte ve tehlike olmaya başlamaktadırlar. Hayvan severler, belediyelerinin sokak köpeklerini beslemesini isterken bir diğer grupta bu köpeklerin belediye tarafından yok edilmesi gerektiğini söylemektedir.

Sokak köpekleri ciddi bir sorundur ve büyümeye de devam etmektedir. Çözüm ise gelişmiş ülkeler çoktan bulmuşlardır. Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmaktansa var olan uygulamayı biz de yapabiliriz.

SORUNUN KAYNAĞI KÖPEK BESLEYENLER

Öncelikle şunu bilelim. Ortalıkta kontrolsüzce gezen köpekler, evinde kontrolsüz köpek besleyen insanların eseridir.

Kontrolsüz köpek sokakta kontrolsüzce çiftleşir, ortaya çıkan yeni yavrulara köpeğin sahibi, sahip çıkmaz. Sokakta büyüyen köpekler kendi aralarında çiftleşir ve bu yumak büyür gider.

Ahmet ağanın keyfinin bedeli de hayvan severler tarafından belediyelere yüklenir. Madem sokak köpeklerinden belediye sorumludur. O zaman belediyelere de yetki verilmeli. “BUNDAN SONRA EVİNDE KÖPEK BESLEYENLER BELEDİYEDEN İZİN ALACAK. HER TÜRLÜ KONTROLLERİ İÇİN BELEDİYEYE BİLGİ VE BELGE SUNACAK. AŞILARINI, BAKIMLARINI ÜCRET KARŞILIĞI BELEDİYE YE YAPTIRACAK.

BELEDİYE, KÖPEĞİNİ KONTROL EDEMEYENİN VE YA ETMEYENİN CANINI YAKACAK CEZALAR KESECEK.

GEÇİŞ SÜRECİNDE, KÖPEK SEVERLERİ VE KÖPEK BESLEYENLER BELEDİYENİN KURACAĞI BARINAĞA SPONSORLUK EDECEK.

BİR YIL SONRA BAKIN BAKALIM SOKAK TA BAŞIBOŞ KÖPEK GÖREBİLİYOR MUSUNUZ?

Ne dersiniz?