Halk mermercilere geçit vermedi

İlçemize bağlı Çukurca Beldesinde 2017 yılında yanan 400 hektarlık alanda mermer ocağı açmak isteyen beş firmaya belde halkı geçit vermedi.

Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın’ın talebiyle, Valilik tarafından belde merkezi belediye önünde yapılan toplantıya, pandemi nedeniyle kısıtlı sayıda halkın girmesine müsaade edildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan toplantıda, söz alan firma temsilcisi, mermer ocaklarından çevreye zarar vermeden mermer çıkacağını anlatırken, elinde pankartlarla alanı dolduran vatandaşlar, seslerini yükseltmeye başladılar.

Belde halkından İsmail Özbey söz alarak, beldelerinde açılacak ocakların ormanlara, yollara ve sularına zarar vereceğini, bu yüzden de halkın bu ocakları istemediğini dile getirirken, Beldenin, Tarım Kalkınma Kooperatifi Başkanı Resul Özoğul ise,  “Biz,  2017 yılında 400 hektar ormanımızı yangında kaybettik. Geri kalanını da mermercilere bırakmayız. Beldemizin tek geçim kaynağı, hayvancılık ve ormancılık, onu da size yedirmeyiz. 25 hektarlık mermer ocağı için ÇET raporu gerekiyormuş. Bunlar muhtemelen firmayı beşe bölüp ilgili makamları kandırarak izin almışlar. Devlet kâğıt üzerinde ki bu dümene bakarak izin verebilir. Ancak biz belde halkı olarak kepçelerin önüne yatar, yine de size burada ocak açtırmayız” dedi.

Elinde pankart taşıyan Ömer Öner ise, “ 2017’de yanan ormanımızı gözyaşlarımız ile söndürdük. Ormanlarımız bizim suyumuz havamız ekmek kapımız,  sizi burada istemiyoruz” diye bağırınca alanı dolduran kalabalık alkışlarla gidin buradan diye bağırmaya başladı.

Bunun üzerine toplantıyı düzenleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Mehmet Palancı “ Madem halkımız Beldelerinde Mermer Ocağı istemiyor, bende raporumu o şekilde tutarım.  Daha fazla da burada kalıp açıklama yapmanın, karşılıklı tartışmanın anlamı yok. Çoğunluk mermer ocaklarına karşı” deyince, halk yine sesini yükseltti.” Çoğunluk değil hepimiz istemiyoruz “ dediler.

Çukurca Belde Belediyesi önünde düzenlenen bilgilendirme toplantısı, Jandarmanın ricası üzerine olaysız bir şekilde dağıldı.