Göç yolu üzerinde bir tarih göçüyor

Orman Genel Müdürlüğü, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından çalışmaları başlatılan Kayıların Domaniç’ten Söğüt’e göç ettiği 86 kilometrelik tarihi göç yolunun turizme kazandırılıyor. Göç yolu güzergâhı üzerinde yer alan Berçin gözetleme kulesi ise yıkılmaya terk edilmiş durumda restore edileceği günü bekliyor.

Batı Anadolu’da görülen Gözetleme Kuleleri’ne benzerliğinden dolayı yaklaşık 18 yıl önce restore edilip korumaya alınmasına karar verilen Berçin Gözetleme Kulesi, yıkılmaya terk edilmiş durumda bekliyor.

Osmanlı döneminde haberleşme ve gözetleme amacıyla kullanılan, ışıklı işaretler ve güvercinler aracılığıyla Berçin Köyünden, Kocaeli’nin Karamürsel İlçesi’ndeki kuleye, oradan da İstanbul’a yaklaşık 4 saatte iletişim sağlandığı ifade edilen Berçin Kulesi, tüm bakımsızlığa rağmen ayakta kalmak için direniyor.

Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından acilen restore edilmesi tavsiyesinde bulunulan, İzmir Röleve Anıtlar Müdürlüğü’nden de onay alan Berçin köyündeki tarihi gözetleme kulesi, 2002 yılında çıkan bu kararların uygulanacağı günü bekliyor.

Gazetemiz ilk olarak 30 Temmuz 2007 yılında, “BERÇİN KÖYÜ TARİHİNE SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYOR” başlığı ile bu sıkıntıyı ulusal yayın yapan gazeteler ile paylaşmış ve Kaymakam Bünyamin Karaloğlu’nun döneminde ise yeniden girişimde bulunulmuştu.

2011 senesinde İzmir Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rölöve ve restorasyon projelerinin dönemin Kaymakamı Karaloğlu tarafından 2016 yılında yerinde yeniden incelenip, projede değişikliğe gerek olup olmadığı kontrol edildiği açıklanmıştı.
Ancak restorasyon çalışması yine yapılmadı.
Temennimiz, Berçin Kulesinin en azından tarihi göç yolu projesi kapsamında yeniden girişimde bulunularak restore edilmesidir. Yoksa bu kule artık dayanamayacak ve bir tarih gözlerimizin önünde yok olacak.