DOMANİÇ’İ TANIMAK VE TANITMAK

Domaniç’in en büyük sorunlarının başında yeterince tanınmaması ve tanıtılamaması geliyor.

Tabi ki Domaniç’i tanıtabilmek için önce tanımak gerekiyor. Bir başka ifadeyle, Domaniç’i tanımayanların Domaniç’i tanıtmasını bekleyemezsiniz.

Araştırmacı, şair, yazar ve emekli bir öğretmen olan gönül eri Domaniç hayranı 21 nci yüzyılın alperenlerinden Ahmet Urfalı hocam Domaniç için “Zengin tarihi hatıraların yaşandığı ve yaşatıldığı bir ‘’mülk-i hüsün’’dür. Burada günlük hayatla tarihi miras iç içedir. Atalardan miras olarak gelen tarihi mekânlar, ışık alınlı torunlara emanet edilir. Aradan asırlar geçse de bu miras, vefalı oğulların bilincinde öncelikli ve ayrıcalıklı bir yerde muhafaza edilir. Bir yerin güzelliği orada yaşamış/yaşayan insanların macerasıyla ortaya çıkar. Bu bakımdan Domaniç, bereketli bir beldedir. Dağlar, taşlar tarih fışkırır burada. Domaniç’te bir derviş tavrıyla gezilmelidir. Kuruluşun felsefesi bir Yörük çadırında ağırlanmakla anlaşılır. “Fıtrat değişir sanma! Bu kan yine o kandır.’’ diyerek adeta Domaniç’i Domaniçliye anlatmış.

Seyyâh-ı âlem olan Evliya Çelebi de yaklaşık 400 yıl önce Kütahyayı anlatmaya Çukurca Beldemizden başlamış, Kütahya’ya Bursa, İnegöl ve Domaliç/Domaniç üzerinden gelmiştir. Domaniç dağında eşkıya elinden kurtulan Çelebî, Müslüman Çukurca köyü yaylağında mola vermiştir. Çukurca’dan Hargûş’a yani Tavşanlı’ya geçer. Ve övgüyle söz eder seyehatnamesinde Devlet ekiken toprak, bu güzel memleket için Domaniçten.

Kelimelerle anlatamam bu cennet ilçeyi ama Domaniç’in sahip olduğu onca değerlere rağmen yeterince tanıtılamadığını ve hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum ve kesinliklede öyle.

Geçen haftalarda Domanic göç yolları Ülkemiz ve Dünya basınına taşınmış, ilçemiz için harika bir tanıtım gerçekleşmiştir. Tekrardan emeği geçen Domaniç davasına gönül vermiş ilçem Domaniçin delilerine bin selam olsun.

TRT’nin tarih şuurunu işlediği yapıtlarından biri olan Kuruluş Osman dizisinin son bölümünde Domaniç Yayladından bahsetmesi, tahminen tarih olarakta 1285 ve 1286 yılları ve dizide Domaniç/İkizce savaşı ile birlikte Şehit Saru Batu ( Savcı) beyin şehadeti sahnesi de işlenecek ki, güzel bir tesadüf olur inşallah. Tam dizinin gündemi Domaniç savaşı iken, Akmeşhed Şehitliği ve Şehit Saru Batu (Savcı) Bey mezarının Tescilinin tanıtılabilmesi için böylesine güzel bir fırsat doğmuştur. Domaniçteki bu tarihi değere sahip çıkılıp iyi tanıtılmadır. Tabiki Şehit Saru Batu ( Savcı ) tanıtırken Domaniç’in diğer özelliklerini ve güzelliklerini de tanıtmalıyız.

Domaniç’in tiridini, Sarıot fasulyesini, saruhanlardaki Ebe Anayı, cennetten bir köşe olan dağlarımızı ve daha birçok özelliğini ve güzelliğini yurt içinde ve yurt dışında her fırsatta anlatmalıyız. Anlatır vre tanıtırken ise Osmanlının ilk yurdu Hayme Ana diyarı Domaniç’i anlatmaya Domaniçte yaşayanlardan başlamalıyız.

Başta da dedim ya;
Domanici tanıtabilmek için önce Domanici tanımak gerek… Kalın sağlıcakla.