Ceviz için alınan makineler çiftçilerin hizmetine sunuldu

Domaniç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ceviz üretimi sonrası kullanılabilecek makine ve ekipmanlar çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Domaniç’te son yıllarda ceviz üretimi yaygınlaştı. Boş ve atıl araziler başta olmak üzere yüzlerce boş tarlalara ceviz dikildi. Cevizin üretiminin kalitesinin yanında istenilen standartlarda ve özelliklerde üretim gerçekleşmesi iş yoğunluğunun düşürülmesi kapsamında geçtiğimiz yıl Kütahya İl Özel İdare tarafından Domaniç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne makina, ekipman desteği sağlandı.

Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, yaptığı açıklamasında, “Ceviz Türkiye’nin çok eski bir meyvesidir. Ülkemizde geniş yayılma alanı bulmuştur. Uzun yıllardır tohumla çoğaltılmıştır. Ancak son yıllarda modern anlamda bahçe tesisleri yapılmaktadır. Türkiye ceviz üretiminde dünyada 4. sırada yer almaktadır. Ancak bu üretim kendi ihtiyacını bile karşılamamaktadır ve Türkiye ceviz ithal eden bir ülkedir. Ceviz yetiştiriciliğinin en önemli sorunlarından birisi de istenilen özelliklere sahip standart ürünün yetersizliğidir. Bu nedenle, Tamamı İl özel idaresi hibe ve destekleriyle Tarım ve Orman İl müdürlüğünce hazırlanan projeler kapsamında Domaniç’imize, piyasa değeri 230 bin TL’lik 3 adet Ceviz Soyma Makinesi, 2 adet Ceviz Kurutma Makinesi 2500Kg/gün kapasiteli, 1 adet Ceviz Kurutma Makinesi 1500Kg/gün kapasiteli, 1 adet Ceviz Kalibre Makinesi, 2 adet Tekerlekli Konveyör Bant ve 2 adet Bekletme Sepeti kazandırıldı. Bu makine ve ekipmanlar sayesinde cevizdeki iş yoğunluğumuzda sıfıra inecektir. Ceviz uzun ömürlü ağaç olmasının yanında her mevsimde satışı yapılabilmektedir. Dünyada üretim ihtiyacını karşılayamaması sonucu ilçemizde ceviz bahçelerini çoğaltmamız gerekmektedir. Bu makine ve ekipman desteği verenlere Domaniç için elini taşın altına koyan herkese teşekkür ederim” dedi.