Kayıların göç yolu turizme kazandırılıyor

Orman Genel Müdürlüğü’nce (OGM), Osmanlı’nın kuruluş dönemindeki Domaniç’ten Söğüt’e giden 86 kilometrelik tarihi göç yolunun turizme kazandırılması için çalışma yürütülüyor.

“Domaniç Göç Yolu Ekoturizm Projesi” güzergahı, Hayme Ana’nın Çarşamba köyündeki kabrinden başlıyor.

Geçmişte Kayı Boyu’nun her yıl Domaniç’ten Söğüt’e yaptığı göç ve Osmanlı’nın ayak izlerinin bulunduğu güzergâhta Hayme Ana Türbesi, Ebe Çamlığı, Mızık Çamı Tabiat Anıtı, Karagöl ve Kızılsaray Yaylası, Ilıcaksu Tarihi Kavak Ağacı, Tarihi Berçin Kule yanı sıra, Domaniç’in eşsiz doğasını ve saklı kalmış orman güzelliklerini görme fırsatı sunuyor.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, “Vatandaşların bu göç yolundaki güzellikleri görmesi, doğa ile iç içe olabilmelerini, bu güzelliklerden yararlanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Göç yolu güzergahı içinde çok güzel görülebilecek, gezilebilecek alanlar bulunuyor. Eski Osmanlı döneminden kalma yerleşim yerleri, bununla beraber yine o dönemde kullanılmış patikalar, orman içinde konaklanabilecek karavanlı piknik alanları, kamp alanları yer alıyor.”

Keskin, proje kapsamında güzergahtaki eski çeşmelerin de tamir edilerek ziyaretçilerin hizmetine sunulduğunu aktardı. Projenin bir kısmının tamamlandığını dile getiren Keskin, şöyle devam etti:

“Göç yolunda daha güzel bir görünüm elde edebilmek için de güzergahın belli bölgelerine dinlenme yerleri oluşturuyoruz. Çalışmaların bir kısmı tamamlanmış ve insanların kullanımına sunulmuş durumda. Güzergah üzerinde tarihi köyler, tarihi yapılar dikkat çekiyor. Dolu dolu doğanın tadını çıkaracak bir güzergah” dedi.

DCIM/426MEDIA/DJI_0291.JPG