Domaniç’e gelenleri Hayme Ana karşılayacak

Domaniç’in simgesi Hayme Ana Heykeli değişiyor.

Emniyet parkında bulunan ve kucağında çocuğuyla genç bir anne görünümünde olan Hayme Ana heykeli, gerçeği yansıtmadığı için yıllardır eleştiri konusuydu.

Kütahyalı ünlü heykeltıraş Mustafa Kemal Altınsoy ile yapılan anlaşma neticesinde İlçemizin simgesi olan ve tarihimizin en önemli karakterlerinden Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi’nin ninesi, Ertuğrul Gazi’nin Annesi Hayme Ana, tarihsel ve kültürel gerçekliğe uygun. Yörük kıyafetli, Yörük Türk kadını çizgilerini taşıyan bir motifle yeniden dizayn edildi.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ve Heykeltıraş Mustafa Kemal Altınsoy arasında yapılan sözleşme ile hayata geçecek proje, gerçek maliyetinin çok çok altında sembolik bir fiyata Domaniç’teki yerini alacak.

Yeni Hayme Ana heykeli, Bursa çevre Yolu, Domaniç İlçe merkezi kavşağına, İsmail Usta Oba restoran önünde ki üçgen adaya konulacak.

Günlük 8 bin aracın geçtiği Bursa-Kütahya Domaniç Çevre yolunda dev bir duruşa sahip olacak Hayme Ana bundan böyle Doğuşun toprağı Domaniç’ten gelip geçenleri karşılayacak.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “ İlçemiz Domaniç tarihsel öneme sahip bir ilçe olduğu halde, bu güne kadar bu özelliği ile hiç ön plana çıkamamış. Bu kaderi değiştireceğiz. İlçemiz doğal güzellikleri, tarihi özellikleri ile ön plana çıkacak. Domaniç’i tarihsel donelerimizi daha iyi kullanarak, tarih turizmi ve atasını arayanların uğrak yeri yapacağız. Fabrikalar, atölyeler en fazla birkaç yüz kişiyi istihdam ederken biz ilçemizde herkese ekmek kapsı olacak turizmle ilçemizi büyüteceğiz. Bunun için de tüm imkanlara sahibiz ve biz bunları değerlendireceğiz” dedi.

Son olarak Doğuştan Kurtuluşa Anıtıyla adından bahsettiren, Kütahya ve bölgede birçok dev anıta imza atan Heykeltıraş Mustafa Kemal Altınsoy, 14 Ağustos 1958 Emet Doğumlu. İlk, orta Lise Kütahya da okudu. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi Kütahya Yönetim Bilimleri Fakültesi mezunu.