Domaniçli sinemacı Tunçbilek’de ki termik santralin belgeselini çekti

Sinemaya gönül veren Domaniçli genç sinemacı Furkan Karabay, Domaniç’in ve köylerininde ekmeğini yediği son zamanlarda ise sıkıntısını çektiği Tunçbilek’de ki termik santralin belgeselini yaptı.

BELGESELİN FRAGMANI


Sinemacı Karabay, fragmanını yayınladığı ‘Santral’ belgeselinin hikayesini gazetemizle paylaştı.

Karabay gazetemize yaptığı açıklamada, “ Tunçbilek halkının yaşadığı sıkıntıları yakinen takip ediyordum. Termik santralin filtre ömrü bittiği için çevreye zarar vermeye başladığını biliyordum. Zaten bu yüzden de Türkiye genelindeki termik santraller cumhurbaşkanının emriyle kapatılmıştı. Belli bir süre sonra yükümlülüklerini yerine getiren termik santraller, 1 yıl geçici faaliyet belgesi alarak açıldı. Tunçbilek’deki termik santralde bunlardan biriydi. Ama halk, santralin yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyleyerek ayaklandı ve termik santral çalışmayı tekrar durdurdu. Yöre halkı dahil, kimse termik santralin kapanmasını istemiyor. Çünkü burası onların ekmek teknesi ve Türkiye ekonomisine de ciddi bir katkı sağlıyor. Bende bu yüzden oradaki yöre insanının derdine ortak olmak ve bu ilginç ikilemi görüntüsel olarak aktarmak istedim. Belgesel fikri böyle ortaya çıktı. Santral isimli belgeseli çekerek o yörenin durumunu gözler önüne sermek ve bazı şeylerin düzelmesine küçük de olsa bir katkı sağlamak, her şeyin eskiye dönmesi için küçük bir dokunuş yapmak istedim. Bu yüzden de belgeseli festivallere gönderiyorum. Festivallerde almasını umduğum başarılar sayesinde, güçlenip bir nebze de olsa yöre halkının sesini daha net bir şekilde duyurabileceğini düşünüyorum. Tabii, belgesel filmimin yayınlanması da bu sürece bağlı… Başarılı bir festival serüveni geçirirsek, biraz geç yayınlayabilirim. Diğer taraftan askerlik vakti de geldi. O da etkili olacaktır. Askerden dönmeden yayınlamam diye düşünüyorum” diye konuştu.

Karabay’ın yine kısa zaman önce ilçemizde çektiği “Balon-100″ kısa filmi ile büyük beğeni toplamış ve yine ilçemizde çektiği “ Küçük Ağaç “ filmi ile kısa film festivallerine hazırlanıyor.