İlçe Hıfzıssıhha kurulu piknik yasağına ek yeni kararlar aldı

Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek Başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha kurulu bugün alınan piknik ve mesire alanlarına ek yeni kararlar daha aldı.

Edinilen bilgiye göre bu gece 24.00’ten itibaren geçerli olmak üzere yeni ek kararlar alındı. Alınan kararlar şöyle;

İMECE USULÜ FAALİYETLER YASAKLANDI

Vatandaşların bir araya gelerek yaptığı her türlü toplanarak toplama, taşıma, kurutma, kaynatma gibi imece usulü ile gerçekleştirilen faaliyetler yasaklanmıştır. Aynı aileden olan kişiler kapsama dahil değildir.

ÇEŞMELER İLE İLGİLİ DÜZENLEME

Umuma açık yerlerde ki çeşme, vana, musluk gibi kişinin temas etmek sureti ile açma/kapama işlemini yaptığı ortak kullanım mallarını kapatma veya geçici iptal etme görevleri belediye başkanları ve köy muhtarlıklarına aittir.

MOTOSİKLETTE MASKE ZORUNLUĞU

Niteliği gereği temaslı vaziyette bulunan motosiklet, elektrikli bisiklet veya motorlu bisikletler de maske kullanılması zorunludur.

KAHVEHANE VE LOKANTALAR İLE İLGİLİ OTURMA DÜZENİ KARARI

Kahvehane, kıraathane, lokanta ve kafeterya gibi umuma açık yerlerde yüzey alanı 1 metrekareden küçük olan masalarda azami 2, 2 metrekareden büyük olan masalarda azami 3 kişi ve aralıklı bulunmaları zorunludur. Bütün halinde 4 kişilik olan masalarda çaprazlama olacak şekilde 2 kişi, bank adı verilen 2 kişilik oturma yerlerinde 1 kişi olacak şekilde düzenlenmesi zorunludur.

UYMAYANLARA İDARİ YAPTIRIM

Her ne suretle ne olursa olsun maske mesafe kurallarına uymayan işyeri ve vatandaşlar idari yaptırıma tabi tutulacaktır.