‘MAGANDA’

Türkçe Kökenli bir kelimedir. Kaba saba, terbiyesiz ukala, demekmiş Türk Dil Kurumuna göre…
Son zamanlarda televizyon haberlerinde en çok duyduğumuz kelimedir maganda.
Magandaları az çok hepimiz tanırız, biliriz muhtemelen hepimizde onlardan nefret ederiz. Peki, magandalar belli de, magandaları yetiştirenleri hiç merak ettik mi?
İsterseniz gelin önce magandaları irdeleyelim.
MAGANDALAR NERELERDEN ÇIKAR?
Magandalar, Okumuş üniversite bitirmiş, kariyer yapmış, esnaf, iş adamı, asker, polis, sokak serserisi, işçi, amele, gazeteci, zanaatkâr, zengin, yoksul fark etmez toplumun her kesiminden çıkabilir.

ORTAK ÖZELLİKLERİ
Kaba, ukala, terbiyesiz, dangalak, düşüncesiz ve sorumsuz davranışlarıyla, bulundukları her ortamı bozarlar.
NE YAPARLAR?
TRAFİKTE; Asla arkadan gelene yol vermezler, karşıdan geleni görmez ya da görmezden gelerek uzun farları söndürmezler. Çoğu olur olmaz her yerde sis lambalarını yakarlar, dönüşlerde sinyal yakmaz dikiz aynasına bakmaz pat diye dönerek ya kazaya ya kaosa sebep olurlar. Olur olmaz yerde korna çalarak çılgın hareketler yaparak görüntü ve gürültü kirliliği yaparlar. Arkadan gelen aracın sollamasını zora sokmak için yolu ortalar inadına gaza basarlar, karşıdan geliyorlarsa da yine yolu ortalar selektör yaparak korna çalarak gerginlik yaratırlar. Araçlarını genelde kapı önüne ya da diğer araçları zora sokacak şekilde park ederler. Zaten park etme konusunda özürlüdürler. Normal 3 aracın park edeceği yeri bir maganda tek başına kapatır. Sola döneceklerse sağ sinyal verip sağa açılıp sola dönerler ki bu sadece ülkemiz magandalarına özel bir durumdur.
SOKAKTA; Asla kasmazlar kadın kız, çoluk çocuk, yaşlı bebe dinlemeden yüksek sesle küfürlü ve argo konuşurlar, yere tükürür, sümkürür elindeki çöpü kesinlikle olduğu yere atarlar. Yolda kaldırımları pek kullanmazlar. Yolun ortasından giderler.
APARTMANDA; Alt, üst, yan komşularına asla saygı göstermezler. Ayakkabılar merdiveni kapatır, gürültüleri sokaktan duyulur, gece gündüz demeden apartmana giriş çıkışları son derece gürültülüdür.
KAHVEDE BAKKALDA; Çay ısmarlarken kahveciye öyle bir kükrerler ki, sen sanırsın yedi köyün ağası yüksek sesle ve ukalaca emir verircesinedir hitabı, Hem kahveciyi rencide eder hem de diğer müşterileri. Bakkal da aynı ukala tavırları ile tanınırlar.
CAMİDE; En son camiye gelir insanları iki eliyle omuzlarından aça aça en ön safa geçer, kıyamda dirsekleri ile yandakini iter, secdede yanındakinin kafasını bastırır, kalkarken de arkadakinin kafaya basar.
Bunlar başlıca örneklerdir.
Asıl dikkat çekici olan ise bunların yetiştiği evlerdir.
Bunların atalarını 3 grupta toplayabiliriz İşte sorunun kökeninde bu 3 gruptadır.
1.Çocuğuna aşırı ilgi gösteren aileler; 9 yaşına kadar emzirir, 30 yaşına kadar ekmeğini ağzına verir. 2. Aşırı duyarsız kopuk aileler, ya iş güç ya zevki sefadadırlar. 3. Aşırı baskıcı aileler.
Bize göre Magandaların üreticileri bu 3 grup ve bunlara teşvik eden medyamız ile ödüllendiren adaletimizdir.