Hayme Ana’yı Pandeminin Gölgesinde Andık

'Hayme Ana' kabri başında anıldı

Bu yıl ki 739. Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri, Pandeminin gölgesinde kaldı.

Her yıl Devlet töreni ve binlerce misafirin katılımıyla gerçekleştirilen Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri dünyamızı saran Koronavirüs nedeniyle bu yıl sade bir törenle kutlandı.

TÖRENDEN GÖRÜNTÜLER

Kütahya Valisi Ali Çelik, CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Çukurca Belediye Başkanı Emin Taşgın, Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti İlçe Teşkilat başkan ve Yöneticileri, Kütahya ve Domaniç Protokolü ile az sayıda vatandaşın katılımlarıyla gerçekleştirilen tören, İkindi Namazına müteakiben Çarşamba Köyü Camisinde okunan dualarla başladı.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Kütahya Valisi Ali Çelik, Hayme Ana, yalnız bir obanın değil, bütün Türklerin “Kutlu Anası” ve Türk kadınının simgesi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

” Kadının Türk toplum yaşantısında üstlendiği anlamlı rolün ve sorumluluğun en güzel örneklerinden biri olan Hayme Ana, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda fikri, emeği, alın teri ve duasıyla ilk harcı atan, inşasına yüreğini koyan kadındır. Hayme Ana’nın yetiştirdiği evlatları bir milletin kaderini belirlerken, dünya tarihinin de seyrini değiştirmişlerdir.”
Çelik, Hayme Ana’nın, Türk kadınının en önemli sembollerinden biri olduğunu kaydederek, “Ecdadımızın emaneti olan bu köklü mirasa her zaman sahip çıkacak, birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle ülkemizi huzur ve refah içinde geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışacağız. Ülkemizin içerisinden geçtiği bu pandemi sürecinde maske – mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmemiz, normal hayatımıza en kısa süre içerisinde dönebilmek için büyük önem taşımaktadır. Kütahya genelinde kurmuş olduğumuz saha ekipleri ile sizler için gece gündüz çalışıyoruz. Bu dönemi en az hasar ile atlatabilmek için maske – mesafe ve hijyen kuralına riayet edelim” dedi.

Konuşmaların ardından Kütahya Valisi Ali Çelik, Göç yürüyüşü gerçekleştirecek Bilecik Doğa Sporları Kulübü Derneği (BİDOS) ekibine Bilecik Valiliğine ulaştırılmak üzere Kayı Boyu Sancağını ve Domaniç toprağını teslim etti. Törenin ardından Hayme Ana Türbesinde dualar edildi.

Bilecik Doğa Sporları Derneği Başkanı Feridun Aynur, “Amacımız 6 asır boyunca ayakta kalan bir milletin temellerinin atıldığı muhkem kuvvet ve kudreti temsil eden kültürümüzü sonraki nesillerimize aktarmak geçmişten geleceğe kültür mirası anlamında köprü oluşturmaktır. Ertuğrul Gazi Bey 1281 yılında ilk yayla dönüşünde başlatmış olduğu Toy, 739 yıldır devam eder; ancak bu zamana kadar bu göç yolu ortaya çıkartılmamıştır. Hedefimiz bu yolu Domaniç’ten Söğüt’e tescilleterek, tarihi mirasımızı Milli Birlik ve Beraberlik Şuuru içinde yaşatmaktır. Sancağımızı ve bir miktar toprağımızı Domaniç’ten devralarak Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarının atıldığı bu topraklarda atalarımızın bıraktığı izleri takip ederek, bu coşkuyla almış olduğumuz emanetleri Söğüt’e ulaştıracağız” dedi.