KURBAN ÖNCESİ

Kurban Bayramı öncesi, İlçemizde Covid-19 vaka sayısı hızla artıyor. Buda biz Domaniçlileri bir hayli üzmekte. Ölüm ile sonuçlanan hastalarımız oldu. Malumunuz Güney Köyümüzün karantinası biteli 2 hafta olmadan Yeşilköy Köyünün tamamında 26.07.2020 tarih saat 24:00’den 09.08.2020 tarih saat 24:00’a kadar giriş / çıkışlar yasaklandı. Bu hastalığın ilçemiz için ciddiyetinin büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor. İnanıyorum ki;
El birlik bu günleri de atlatatıp, bu hastalığı yeneceğiz inşallah. Bu süreci en az kayıpla atlatmak için sevdiklerimiz ve bizleri sevenler için biraz daha hassasiyet ve özveri isteyen, belki biraz zahmetli ama M A S K E, M E S A F E ve T E M İ Z L İ K ikazlarına harfiyen uymak gerekiyor. Yeşilköyümüz başta olmak üzere tüm hastalarımıza Rabbim şafi sıfatına hürmeten acil şifalar versin.

Önümüz Kurban Bayramı. Kurban bayramı Hz İbrahimin sadakati Hz. İsmail’in teslimiyetidir. Hz. İsmaiI’in AIIah’a tesIim oIduğu gibi tesIim olmaktır. Ne güzel de söylemiş ve tarif etmiştir Abdürrahim KARAKOÇ mısralarında kurbanı;
“Yat kurban ol İsmailce,
Bıçak senden incinmesin…”
Şimdiden başta tüm Domaniçlilerin ve okurlarının mübarek Kurban Bayramını kutlar, Türk ve İslam alemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

Kurban Bayramı öncesi çoğalan Covid-19 vakaları, Yeşilköyün karantina altına alınması ve Domaniç İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından arefe pazarının olmaması yönündeki kararı, ister istemez Domaniçte tartışma konusu oldu. Arefe pazarları genel anlamda esnafın en çok iş yapacağı gün olarak bilinir ve bayramdan önce bayram yapar esnaf. Haklı olarak Domaniç esnafı bu kararın bir kez daha gözden geçirilmesini istemekteler. Domaniçin atanmış ve seçilmişleri de muhakkak Domaniç esnafının bu seslenişini, gerekli önlemleri almak kaydıyla dikkate alacaklardır düşüncesindeyim. Ama hayvan pazarının arefe günü açık olması sevindirici bir haber.

Bu tartışmalar sürerken konunun muhataplık ilişkisi de var tabiki. Arefe pazarı veya karantina kararlarını Domaniç İlçe Hıfzıssıhha Kurulu karar alır ve uygulama merciidir. İlçe belediyesi ve diğer kurumlar kurul üyesi olarak fikir beyaneder. Kurul başkanı illerde Vali, ilçelerde ise Kaymakamlıktır. Velhasılı muhatap Valilik veya Kaymakamlıktır. Bu ve buna benzer İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulununun aldığı kararlara istinaden mevcut Belediyeyi A veya B partisi, hangisi olursa olsun karalama kampanyası etik bir durum değildir.

Değinmek istediğim diğer bir konu ise bayram denince akla tatil başlangıcı ve dönüşü yollarda trafik canavarına verdiğimiz canlar. Onlar bizim insanımız. Unutmamak gerekiyor. Her firsatta bu köşemde dile getirdigim Domaniç’li ; Yollarında her gün Trafik kazası olan, yolu bozuk olup, YOLSUZ Domaniç olarak tanınmak İstemiyor. Domaniç’in bitirilemeyen yollarında, o kadar çok maddi hasarlar, maddi  kayıplar oldu ki! Bizim yollarımızın yapımı veya onarımı sırasında aklıma hep bu yolda ölen insanlar geliyor. Kurban bayramında bitirilemeyen yollarımıza kurban vermeyelim insanımızı.

Domaniçlilerin Çukurca yolu ve Çokköy yolunun yapıma başlandığı zaman ki heyecanı, şu günlerde yerini bir karamsarlığa bırakıp araba arkalarına, araba yazısı olan Tavşanlı yolunun akıbetini dönecek telaşı sardı şimdilerde Domaniçliyi. Umarım bu yolların yapımı bir an evvel tamamlanır da, bu yolu kullananların hayır duasını alır seçilmişlerimiz. Unutulmasın ki Domaniçe yapılan hizmet ecdada ve tarihe yapılmış bir hizmettir ki; Domaniç bizlere Hayme Ana’dan Çarşamba’nın müşfik ve heybetli dağlarından emanet edilmiş ecdat yadigarı bir ilçedir.

Bütün olumlu ve  olumsuz şartlara rağmen Domaniç ve sağlığımızı tehdit eden Covid-19 hastalığı için umutlu ve sabırlıyız. İnsanlarımızın bayramlarını bayram gibi yaptıkları nice bayramlara ulaşmak dileğiyle….
Kalın sağlıcakla.