KURBAN NEDİR?

Sözlükte “Allah’a yaklaşmaya Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dini bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak,yada bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir.
Biz müslümanların için bütün dinlerin atası olarak kabul edilen Hanif dininin Peygamberi Hz. İbrahim (A.S) ile oğlu Hz İsmail(A.S)’in Cenab-Hakk’ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın aziz hatırasını tazelemesi ve bu sınava bizlerin de her daim itaate hazır olduğumuzun simgesel olarak ifadesidir. Yüzyıllar boyunca süre gelen kurban ibadeti toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur.
Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldığı şu sıralar aldığımız günden bu güne otunu samanını hiç bi zaman eksik etmeyerek beslediğimiz En yüce Yaratıcı Allah adına öldürüleceğinin, pisi pisine gitmeyeceğinin farkında olan bizim “Sarıkız” ‘ın bizlere bi vasiyeti var.
Bizlerin O’nun son sözlerine kulak vermesi hepimiz için Evla’dır.
Bizim “Sarıkız” diyor ki ;
“Etimin 3’de 1’ni kendinize ayırın, 3’de 1’ni komşularınıza dağıtın, 3’de1’nide fakirlere dağıtın.” Derimide Turk Hava Kurumu’na hibe edin. ..
Heleki bayramdan önce boyunuzca derin dondurucu alipta tıka basa doldurmayın.
Fani dünya işte kim öle kim kala…
İşte ben geldim gidiyorum.
Size mi kalacak bu dünya?..”
E biz insanoğlu o etini yiyip, sütünü içtiğimiz, derisinden yününden yararlandığımız, ve Alemlerin Rabbi’ne “Kurban” olarak hediye ettiğimiz, kulluk vazifemize vesile kıldığımız canlılar kadar mı akıllı değiliz?
O zaman birazcık da olsa onların sesine kulak vermeli “vasiyetim” dediklerini “nasihat” bellemeliyiz.

Işın bir de şu yönü var ki insanın aklına geldikçe hayata küsesi hatta bir ağaç kavuğuna sığınıp kalan ömrünü dünyadan bir haber o ağaç kavuğunda geçiresi geliyor inanın…

Konu zaten belli Yılbaşından bu güne 7 ay geçmiş olmasına rağmen bütün Dünyayı kasıp kavuran corona virüsü..

Hepimizin hayatını karıştıran hatta ve hatta tarumar eden bu ille melun hastalık  Mübarek Ramazan Bayramında olduğu gibi huzuru yüreğimizin taaaa en ücra köşesinde hissettirmeyecek sanırım.

Ama olsun yine de bizler için önemi tartışılmaz olan bu dini bayramları inandığımız dinin vecibeleri gereği gerekli şekilde, huşu ve huzur içinde yaşamak zorundayız ne kadar zor olurda olsun bu günlerin elbet bi gün geçecek olacağına inanarak ve kalbimizin en ücra köşesinden bütün samimi duygularımız ile dua ederek bu mübarek bayramları yaşamak zorundayız.

Itikatımız ve inancımız bunu gerektirmekte…

Yazılarıma son verirken ilçe halkımda ricam ilçemizde de azımsanmayacak kadar sayıda vaka olması sebebiyle bize gösterilen kurallar çerçevesinden hayatımızı idame ettirmek zorundayız…

Biraz buruk da olsa Ramazan Bayramında olduğu gibi Kurban Bayramınında  dini vecibelerini yerine getirmek zorundayız. Zor bi süreçten geçiyoruz

Allah yâr ve yardımcımız olsun.

Mübarek Kurban Bayramının millet ve ilçe olarak bizlere hayırlar güzellikler getirmesini temenni ediyorum.

Kalın sağlıkla….