KAHREDEN ELEŞTİRİLER

“Ya taraf olursunuz ya bertaraf” söyleminin ardından Ülkemizde iki çeşit gazeteci müsveddeleri türedi.
Bir kesim; ‘Padişahım çok yaşa’ diyerek paraya para demeyen yalakalar, diğer kesim; ‘ Her şey çok kötü’ diye mız mızlanan züğürt kesim.
Oysa gazeteci, halkının gözü kulağı, doğru haber kaynağı, halkla bürokrasi arasında köprü, öngörüleri ve araştırmaları ile siyasilerin eli ayağı, doğru iş yapmada yol gösterici ve uyarıcı değil miydi?
Günümüzde bu çeşit gazetecilerin sayısı günden güne azalırken, bu kaynağın hoyratça tükenmesine göz yuman dürüst ama sesiz bir kesim ve birde bu kesimi baltalamaya çalışan siyasilerin dalkavukları yeni nesil trolleri var.
…..
Adı kendinden büyük bir salgınla dünyamız savaşıyor. Korona Virüs, Corona Virüs, Koronavirüs, Covit 19 gibi cümlelerle süslenmeye ve abartılmaya çalışılan değişime uğramış yeni çeşit nezle salgını ortalığı kasıp kavuruyor.
Allahtan mı geldi, kulun pisliğimi bilmiyoruz, ama hegomon kesim bu virüsü silah olarak kullanıyor. Koca koca ülke başkanları, valisi kaymakamı, belediye başkanı, muhtarı, hastalık, halkına bulaşmasın diye canla başla mücadele ediyor.
Halk, dünya genelinde biraz duyarsız ! Zaten bu salgın bizim gibi sıcakkanlı Akdeniz halklarına çok ters bir salgın. O yüzden de İtalya, İspanya, Türkiye gibi ülkelerde örneğin bir Almanya dan daha fazla.
Hastalık yakın temasla bulaşıyor. Zerre kadar damlacık ile insandan insana geçiyor. Önlemin adı; maske, hijyen ve fiziksel mesafe gerçi ülkemiz de ne alakaysa ‘SOSYAL MESAFE’ deniyor ama…
Her neyse, Almanlar gibi evde karı koca mesafeli ise, komşularla arada duvar varsa, her türlü insani duygulardan uzak bir yaşam biçiminiz varsa. Adı Korona da olsa Corona da olsa hastalığın size bulaşması son derece güç. Ama bizim gibi ülkelerde insanlar bir birine dokunur, sarılır, öpüyor, kokluyor… Hastalıkta anında bulaşıyor.
İşte bu yüzden bizde bulaş oranları çok yüksek. Bunun için de yetkililer basın üzerinden halkı uyarıyor…
Hastalığın yoğun olduğu yerler halka açıklanıyor. Falan filan..
Domaniç’te de durum bu. Son zamanlarda vaka sayımız çok çok arttı. Karantina altına alınan evler, köyler var. Halkımızın dikkatli olması için de bu bilgilerin paylaşılması gerekiyor.
Sıkıntı nerede? Köy ve mahalle efeleri var. Ahlak ve namus yoksunu, hastalıkla ahlaksızlığı karıştırıyor.
“Falan Köyümüzde, falan mahallemizde Koronavirüs görüldü aman dikkat” haberinin altına sanki din namus ahlak elden gitmiş gibi vay efendim bizim köyde, bizim mahallede öyle bir şey olmaz diye saldırıya ve savunmaya geçiyorlar.
Be ey insan müsveddeleri! Hastalık bu hastalık! Sana bana herkese, hepimize istem dışı bulaşabilen bir şey. Senin aklın sadece ahlaksızlığa ve namussuzluğa çalıştığından hastalığı da öyle zannedip saklamaya çalışıyorsun da o öyle değil.
…..
Beğenseniz de beğenmeseniz de, küçümseyip alay etseniz de Ak Parti bu memlekete gerçekten çok süper yollar yaptı ve yapıyor. Para ile peşkeş çekilenleri bizde eleştiriyoruz. Ama bir de tüm ülkede olması gereken binlerce km yollar yapıldı. Ama ne hikmetse bizim Domaniç ve Kütahya Ak Partinin yollarından faydalanamıyor.
Basın görevimizi yerine getirip yapılmayan yolu eleştirince hemen beceriksiz siyasilerimiz bizi Ak Parti düşmanı ilan edip ellerinde ki silahlara bize vurmaya başlıyorlar. İlçemizde ki tabela partisi muhalif parti teşkilatları ise okey başından mırıldanıyor. Saçma sapan eleştirilerle iktidara ya basına saldırıyorlar.
Bu kahreden eleştiriler yüzünden taraf ve bertaraf olmayan basın da sindirilmeye çalışılıyor. Ama artık yeter. Bize yapılan her saçma saldırıyı anında engelliyor ya da beleş haber almasının önünü kesiyoruz. Bu trol ve ya dalkavuk hakaret mi etti. Direk siber suçlara bildiriyoruz. 3. Aşamadakiler de bizde kalsın. Son söz mü? Ya Domaniç için bir şeyeler yap ya da yapanlara engel olma!
Okurlarımızdan Allah Razı  Olsun !