Helal olsun size !

Domaniç’li gençler ebe çamlığında ki çevre kirliliğine sessiz kalamadı. Ellerine poşetleri alan 6 genç tüm çöpleri topladı.

Ebe çamlığında ki çevre kirliliğini gören Fahri Karataş, Aykut Güleç, Anıl Öztürk, Kadir Vural, Halis Kaçmaz ve Barış İzmirli 30’a yakın büyük poşetle alandaki tüm çöpleri topladı.

Gençler topladıkları çöplerin poşetlerini, Domaniç Belediyesi temizlik görevlilerine teslim etti.

Grup adına gazetemize açıklama yapan Fahri Karataş, “ Domaniç gençleri olarak içinde yaşadığımız doğanın daha fazla kirletilmesine seyirci kalamadık ve hem doğayı temizlemek için hem de farkındalık yaratmak için bu temizliği yaptık. Domaniç orman ve dağları gün geçtikçe daha çok rağbet görmekte ama bu durum çevre kirliliğini de maalesef yanında getiriyor. Atılan çöplerin çoğunluğu plastik ve cam atıklar. Plastiğin doğada çözülmesi için gerek süre ortalama 800 yıl. Bu çözülme sırasındaysa tüm zararlı materyaller toprak ve suya geçiyor. Aynı zamanda doğaya bırakılan plastik poşetler hayvanların besin zannetmeleri sonucu tüketmeye çalışmaları ve sindirim sistemlerinin bozulmasıyla ölümlerine yol açıyor. Cam atıklar ise mercek görevi görerek orman yangınlarına yol açıyor. Domaniç çok büyük kayıplar vererek iki büyük orman yangını atlattı ama ne yazık ki insanlarımız hala bilinçsiz. Bizim Domaniçlilerden ve Domaniç ormanlarına gelen misafirlerden ricamız çöplerini doğaya atmamaları, hayvanlara saygılı, doğaya saygılı birey olmaları. Umarız bizim yaptığımız temizlik insanlarımıza örnek olur ve doğal güzelliklerimiz temiz kalmaya devam eder. Lütfen doğaya çöp atma, attırma” diye konuştu.