ORTAYA KARAŞIK / SOSYAL MEDYA 2

Hucurat, “Odalar” demek. Kuran’da bir sure adı. Toplamda 18 ayettir. Surenin iniş sırası 106’dır. Ancak Hz. Osman ve Hz. Ömer tarafından Kuran, kitap haline gerilirken 49. Sıraya yerleştirilmiştir.
Bu surenin 6. Ayeti bakın ne diyor? “ Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın”
Kuran’da, “ İslam’ın Şartı, iman şartı” gibi kategoriler yoktur. Sonradan konulan bu kuralların için de, “Oku” diye başlayan Kuran’ın üstüne basa basa emrettiği, Ahlak, Dürüstlük, Adalet, Bilim, İlim, gibi kurallara yer verilmemiştir.
Kuran da meal den meale değişse de, ortalama Namazı emreden 87 ayet vardır. Namaz, 20 bin yıl önce Turan ülkesinde de 10 bin yıl önce Sümerler de de, Hristiyanlıkta da, Yahudilik te de vardır ve şekil olarak bir birine benzerler. Ancak Kuran’ın Namaz kıl emrinin ardından bir cümle daha vardır ki nedense hep göremezden gelinir. “ZEKAT” Zekat bildiğiniz malın vergisi eski Türkçeye göre oşuru Arapça bir kavramdır.
Günümüzde Zekat, Oşur, Vergi adı her neyse Ülkemizde 69 çeşit oşur vardır ve çalışıp üretenlerden alınır.
Müslüman olmayı yoksulluk olarak bize kakalamaya çalışan zihniyet, bize namaz kılacaksın der ama zekatı atlar.
Neden biliyor musunuz?
Zekat vermek için zengin olmak lazım. Zengin olmak için çok çalışmak lazım. Çok çalışırsanız çok şey öğrenirsiniz. Bilen insanı yönetmek mümkün olamayacağına göre, Müslüman Namaz kılsın, oruç tutsun, hacca gitsin kurban kessin… Eee bu değirmenin suyu nereden gelsin.
“Krediden”
Konuya bu yüzden Hucurat suresi 6. Ayeti ile girdik. İnternet ortamında odalar vardır biliyorsunuz.
“Hucurat” ne demek ti?
Kısa Yalan Makinesi haline gelen Sosyal Medya, her türlü pisliğin ahlaksızlığın döndüğü bir ortam haline geldi. Konuyla ilgili bulabildiğim ilkyazımı 2013’de ilk eleştirimi 2016 yılında yapmışım.
Sonuncusunu ise 17 Haziran 2020’de.
Sosyal medya ahlaksızlarını eleştirirken O günlerde isim vermeden bir siyasinin eşine saldıranları da kınamışım.
Bunlara ses çıkarmazsak, senin trolün benim trolüm diye ayırırsan, bunlar yarın bir gün size bize de saldırabilir. Demişim.
Konu üzerinde ilçemizde maaşlı bir trol hemen saldırıya geçip koskoca yazının içinde Demirtaş’ın eşini çıkarmış ve “Bu teröristleri savunmak sana mı düştü” diye kendi sosyal medya odasından karşı atağa geçmiş.
Geçtiğimiz hafta biz yazılarımızı yazdıktan sonra bir başka maaşlı trol bu sefer Hükümetten birinin eşine çirkin saldırıda bulunmuş.
Bizim 2 hafta önce yayınladığımız “Sosyal Medya” başlıklı yazımız, Bu kirliliği ancak ahlaklı idarecilerin ve ahlaklı insanların bunlara karşı çıkmasıyla son bulur diye bitiyordu. Tam aksi ahlaksızlar saldırdı ahlaklılar sustu.
Bu günlerde Kapıları Kilitleyecek yasaları tartışıyoruz. Keşke birazcık daha öngörülü olsaydık ta kapıları baştan kilitleseydik.
Pandemi çıkalı camilerden 1301 yılında Hz. Muhammed’e övgü, sevgi ve aşkı anlatan Sel ayı duaymış gibi her gün okuyacağımıza, Osmanlı bestekarlarından Mustafa Itri’nin bestelerini okuyacağımıza, Kuran’dan ayetleri okusaydık da hiç olmazsa dinimizi öğrenseydik.
Amaaan. Sosyal medya varken kim uğraşacak çıplak gerçeklerle bu günlerimize şükür dedikçe dünleri aramaya devam edeceğiz bu gidişle!
Okurlarımızdan Allah Razı Olsun !