Vali Çelik, Domaniç’te ki yatırımları hızlandıracak

Kütahya Valisi Ali Çelik, bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği ilçemizde uzun süre kaldı. Her konuyu en ince detayına kadar inceleyen Vali Çelik, Domaniç’te ki yatırımların hızlandırılması için görüşmeler yaptı.

Kütahya Valisi Ali Çelik, ilçeleri tanımak amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretlerine Domaniç ile devam etti.

KAYMAKAM BRİFİNG VERDİ

Vali Çelik, Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, ilçe protokol üyeleri ile birim müdürleri tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından Poçanoğlu’nun makamına geçen Vali Çelik; ilçenin genel durumu, yürütülen projeler, ilçenin ekonomik ve sosyal yapısı hakkında geniş kapsamlı bilgiler aldı.

BAŞKAN ERTÜRK’E İADEİZİYARET

Kütahya Valisi Ali Çelik, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’e iadeiziyarette bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ertürk; ilçede tamamlanan, devam eden ve planlanan çalışmalar hakkında Vali Çelik’e bilgiler verdi.

SULTAN ALAADİN CAMİ’NİN YENİDEN YAPILMASI

Vali Çelik belediye ziyaretinin ardından Sultan Alaaddin Camisi’nde incelemelerde bulunarak bilgiler aldı. İlçemiz de Osmanlı Döneminde kalma tek eser olan Sultan Alâeddin Camisi yeniden inşa edilmesi için 2014 yılında girişimler yapıldı ama sadece minarenin restorasyonu yapılabildi. O günden beri bu konuyu gündeme getiren Camiler Dernek Başkanı Süleyman Şeker durumu Vali Çelik’e de bildirdi.

Vali Çelik, ilçenin en büyük camisinin yapılması için gerekli girişimleri yaparak destek olacağını dile getirdi.

DOMANİÇ KAYI OBASI

Vali Çelik Köylere Hizmet Götürme Birliği 2020 yılı yatırım programında yer alan ve çalışmaların başlatıldığı Koca Yayla Mesire Alanına yapılacak olan ‘Domaniç Kayı Obasında’ incelemelerde bulundu.

Çalışmalar hakkında Vali Çelik’e bilgiler veren İlçe Özel İdare Müdürü Ramazan Çelikten,  mesire alanına kır lokantası, kır kahvesi, piknik alanları, yürüyüş yolu ile oyun alanları oluşturulacağını söyledi.

TOPUK YAYLA TABİAT PARKI

Ilıcaksu Mesire Yeri ile Topuk Yaylası Tabiat Parkı’nı da inceleyen Vali Çelik, planlanan proje ve yürütülen çalışmalar hakkında Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ten bilgiler aldı.

Tarihi değerleri ve doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Domaniç’in önemli bir değer olduğunu belirten Vali Çelik, ilçenin turizme kazandırılması için elinden gelen desteği vereceğini söyledi.

VALİ ÇELİK, ŞEHİT PİYADE ER TURAN TURAN’IN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Kütahya Valisi Ali Çelik, 1978 yılında şehit olan Piyade Er Turan Turan’ın Kütahya’nın Domaniç ilçesi Domur Köyü’nde yaşayan ailesini ziyaret etti. Şehidin 82 yaşındaki annesi Ayşe Turan ile eşi Nezaket Turan’la bir araya gelen Vali Çelik, her fırsatta şehit yakınlarını ziyaret etmeye çalıştığını belirterek, “Bizler aileyiz. Her zaman şehit ailelerimizin yanındayız” dedi.

Köy sakinlerinin taleplerini de dinleyen Vali Çelik, Domur Köyü ile Çakıl Köy arasında bulunan 2 km. yolun bir an önce tamamlanarak vatandaşın hizmetine sunulması için talimat verdi.

HAYME ANA ZİYARETİ

Hayme Ana’yı kabri başında ziyaret eden Vali Çelik, türbe hakkında bilgiler aldı.

Vali Çelik, “Osmanlı İmparatorluğuna can veren, Türk tarihinde adına türbe yaptırılan ilk kadın olan Hayme Ana’mızın kabrini ziyaret edip dua ettik. Rabbim, Devletimizi daim eylesin ve kuruluşun ve kurtuluşun şehri ecdadımızın mirası Kütahya’mıza, milletimize layık olmayı nasip etsin” dedi.

Hayme Ana Müzesi’ni de gezen Vali Çelik her yıl Eylül ayının ilk haftası Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri’nin yapıldığı tören alanını da inceleyerek bilgiler aldı.

MIZIK ÇAMI’NI İNCELEDİ

Kütahya Valisi Ali Çelik, Domaniç ilçesine bağlı Domur Köyünü ziyaret edip Mızık Çamı’nı inceledi.

Vali Çelik, Hayme Ana’nın Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’yi bebekken salıncak kurup salladığı rivayet edilen ve Mızık Çamı diye bilinen 743 yaşındaki anıt ağacı inceleyerek bilgiler aldı.

Mızık Çamı hakkında Vali Çelik’e bilgiler veren Domaniç Kaymakamı Ahmet Salih Poçanoğlu, 11 metre boyundaki karaçam cinsi çamın çevresinin 4, 70 metre olduğunu ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1988 yılında anıt ağaç olarak tescillendiğini söyledi.