‘Bahçeden kiraz yemeden geçen günahını çeksin’

İlçemize bağlı Çamlıca köyünde bir vatandaş bahçesine, ‘Kirazları özenip de yemeden geçen günahını kendi çeksin. Helaldir. Afiyet olsun’ diye yazılar yazdı.

İlçemize bağlı Çamlıca Köyünde yaşayan Doğan Köse, yol kenarındaki bahçesinde bulunan kirazları vatandaşlara ücretsiz ikram ediyor.

Köse, bahçesinden yola sarkan kiraz ağaçlarından isteyen herkesin yemesi için zamanında yol kenarına diktiğini söyledi.
Hiç bir şekilde ilaç kullanmadığını ifade eden Köse, insanlar yemese bile bu meyvelerden kuşların yararlandığını bu yüzden ilaç kullanmaya karşı olduğunu dile getirdi.

Duvarların üzerine ‘Kirazları özenipte yemeden geçen günahını kendi çeksin. Helaldir. Afiyet olsun’ yazısını yazan Köse, “Bazı vatandaşların çekinerek kiraz kopardığını görünce aklıma böyle bir fikir geldi. Bizler Osmanlı torunları olarak misafirperver gönlü açık insanlarız. Bu şekilde yaparak isteyen herkesin gönül rahatlığı ile canı çektiğinde kirazları, vişneleri, cevizleri, bademleri, salatalıkları çekinmeden yiyebilir. Özenipte yemeyen olursa günahını kendi çeksin” diye konuştu.

Bahçenin anne ve babasından kaldığını belirten eşi Saniye Köse, “Bu bahçe 2 bin dönüm. Burası bana babamdan kaldı. Eşim burayı öyle güzelleştirdi ki. Herkes gelir buradan meyvelerimizden yer. Rahmetli Annemin ve babamın adağı olsun” dedi.

Komşusu Şeref Doğan, “Doğan abimin komşusuyum. Bahçesindeki kirazları hiç çekinmeden herkese yedirir. Bu kadar iyi bir komşu her yerde bulunmaz.  Cevizi, vişnesi, elması, armudu, dut hepsinden bahçesinde var. Ama bu sene bazı kirazları dolu yağışı nedeniyle zarar verdi.  Ama sağ olsun kiraz tadımızı bu bahçeden sağladık” diye konuştu.