Avlu teline yakalanan ayı uyutularak kurtarıldı

DCIM/101MEDIA/DJI_1347.JPG

Çukurca Beldesinde bahçeye kiraz yemeye inan ayı, tel örgüye takılınca, kurtarmakta Kütahya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi, İlçe Jandarma Ekipleri ve Çukurca Belediye Ekiplerine düştü.

İŞTE O ANLAR !

Çukurca Beldesi,  Ören Mahallesi, Maşatlık mevkiinde beldeye 200 metre uzaklıktaki bahçelik alana kiraz yemeye inen ayı tel avluya takıldı.

Kurtulmak için kalın ağaçları kıran ayının homurtusuna koşan köpeğinin sesini duyan çoban Cemal Tutal, “Benim köpekler sesin geldiği yere koştu. Ben herhalde tavşan gördüler sandım. Ayı ayağa kalkınca köpekler kaçtılar. Ben ayağa kalkınca ayı olduğunu anladım hemen Belediye Başkanımız Emin Taşgın’ı aradım” dedi.

Belediye Başkanı Emin Taşgın, “ Vatandaşın ihbarı üzerine hemen ilçe jandarma ekiplerimizi ve Kütahya Doğa Koruma ve Milli Parkları aradım.  Jandarmamız çevrede geniş önlem alırken Kütahya Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri de tele dolanan ayıyı uyuttular. Sonra belediye ekiplerimiz, jandarmamız ile birlikte Veteriner kontrolünde ayıyı telden kurtararak kepçeye sarıp beldeden uzak ormanlık alana bıraktık” dedi.

Kütahya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesinden gelen ekipler ayı ayılıp gidene kadar ormanda başını beklediler.

5-6 yaşlarında 200 kilo ağırlığında olan dişi ayının Ursus Arctos cinsi ayı oluğu belirlendi.