YERALTI KAYNAKLARIMIZ HAYATIMIZIN Bİ PARÇASI VE ASLA VAZGEÇEMEDILERİMİZDİR….

Beni tanıyanlar az çok bilir bundan 20 yıl kadar önce 2 yıllık Meslek Yüksekokulu da olsa bi üniversite maceram oldu.
Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde şimdilerde eğitim öğretim faaliyetlerine son verilen Afyon Meslek Yüksek Okulu’nda Seramik teknolojisi Bölümünde eğitim ve öğrenim gördüm. O zamanlarda benim için haklı sebeplerle eğitimimi yarıda bırakmak zorunda kaldım. Bu 2 yıl öğrenim hayatımda gittiğim Afyonkarahisar’ı ilçe ilçe köy köy gezmek fırsatı buldum.
Bolvadin, Çay, Sinanpaşa, Sincanlı, Çobanlar ,Dinar ve en nihayetinde Başta Amerika ve Rusya olmak üzere 120 ülkeye bloklar halinde çıkarılarak ihraç eden MERMER CENNETİ olarak adlandırabileceğimiz İscehisar….
Evet, yaklaşık 23.680 kişi nüfusa sahip Bu güzel ilçe Amerika’dan Rusya’ya Hatta Arap ülkelerine yıllardır mermer ihracatı yapmakta…
Bileniniz var mı bilmiyorum? seramik hammaddesine mermer tozu da karıştırılmaktadır. Duvarlarımızı süsleyen Çini’den tutun sıcak yuvalarımızın temelini oluşturan İnşaat Malzemelerine aklınıza ne gelirse hayatımızın her alanında kullanılan hatta sıcak sıcak çay içtiğimiz kupalarda, şekerlisi veya sadesini damak zevkimize göre yudumladığımız kahve fincanlarında bile kullanılmaktadır.
Bu şirin ilçe de mermer çıkarımının tarihine bakarsak eğer 2000 yıllık bi geçmişi var.
Ve bu uzun süre zarfında bu işten onlarca hatta binlerce insan ekmek yemiş evini hanesini geçindirmiştir. Ve yaptığım araştırmalara göre bu yılın ilk ayında bu ilçede açılan ocaklardan elde edilen mermerin ihracatında bu yılın ilk 10 ayında 154 milyon Dolar ciro elde edilmiştir.
Uzun lafın kısası;
Mermer olsun veya diğer maden çeşitleri olsun çıkarılan ve işleme tabi tutulan bu yer altı zenginliklerinden azımsanmayacak kadar ülke ekonomisine katkı sağlanmaktadır.
Benim bu köşemde yazdıklarımı okuyanların çoğu beni doğa ve tabiat düşmanı olarak yargılayacaklardır, bundan adım gibi eminim. Belki de beni Domaniç’ten aforoz edecekler kim bilir.
Tabi ki de güzellikler ile dopdolu olan Domaniç Dağlarımızın gelişi güzel tarumar ve harap edilmesinden yana değilim, lakin olaya ilçe ekonomisinin gelişmesine katkısı olabileceğinin düşüncesinden yanayım, belki bu arama çalışmalarında İscehisar’daki çıkarılan mermerden daha kalitede mermer rezervi bulunur ve bu rezerv ilçe ekonomisine fazlasıyla katkı sağlar.
Hepimiz ilçemiz için bi şeyler yapılsın ilçemiz maddi olarak daha da güçlensin demiyor muyuz?
He bu arada şu dipnotu da bırakayım bu maden aramalarına öncülük eden yetkililerin ilçemizin güzelliklerinden cüzi olarak kayıp hatta hiç kayıpsız ile bu sürecin yaşanmasında ellerinden geleni yapmaları…
Domaniç Dağlarımızın güzelliği bizce tartışılmaz bi konu hepimizin malumu amma şunu da asla unutmamalıyız ki yeraltı ve yer üstü kaynaklarımız gelişi güzel değil de olması gerektiği gibi kullanılırsa güncel yaşantımıza fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Yeraltı ve yerüstü kaynaklarımız vazgeçemeyeceklerimizdendir ve hayatımızın bi parçası olmuştur artık.
Bu durumu da göz ardı edemeyiz…
Ben bu olaya bildiğim konudan dilimin döndüğünce yazdım karaladım, büyüklerimizin bu konu hakkında fazlasıyla bilgi sahibi oldukları kanaatindeyim ve ilçemiz için en güzel olan neyse ona karar verebileceklerinin inancındayım.
Her ne sürç-i lisan ettimse af ola…
Kalın sağlıcakla…