YENİ NORMALLEŞME

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalar ile normalleşme sürecine geçileceği, ancak bu süreçte maske, sosyal mesafe ve hijyen konularına her vatandaş tarafından dikkat edilmesi gerektiği açık bir dille anlatılmıştır. 1 haziran itibariyle;

Normalleşme kapsamında, kahve- cafe- restaurant- pastane- çay bahçesi- cafeteryaların- kaplıcaların sosyal mesafeye uyularak ve masalar arasında 1,5 metre mesafe bırakmak şartıyla akşam 22.00’a kadar açılmasına karar verilmiştir. Bu kurallara riayet etmeyen esnaflara yasa gereğince ciddi cezalar kesilebilmektedir. Bundan daha da önemlisi insan sağlığını tehlikeye atma ihtimalinin olduğudur. Vatandaşların da bu hizmetlerden yararlandıklarında dikkatli olmaları, sosyal mesafe, maske takma ve hijyen kuralına uyulması gerektiği aşikardır.

Esnafların ise kendi aldıkları önlemler bulunmakta, bu kapsamda haberlerden gördüğümüz kadarıyla her masaya kolonya veya dezenfektan şişelerinin koyulması, müşterilerin işletmeye girerken ateşlerinin ölçülmesi ve dezenfektan kullanmalarının zorunlu tutulması, 1,5-2 metre mesafeli masaların konumlandırılması, garsonların servisi masanın bir ucuna bırakması, müşterilerin siparişleri için kendilerinin servisi yapmaları gibi önlemler alınmıştır. Elbette bu önlemler hayati önem taşımaktadır.

Şuan ben bu yazıyı yazarken 1 haziran saat 14.00 olması ve havanın da yağışlı olmasına rağmen, çarşıdaki insan kalabalığı, pazar alışveriş yoğunluğu nedeniyle dışarıda onlarca insan bulunmaktadır. Aylardır bu kalabalığa hasret kaldığımız düşünülürse insanı mutlu eden görüntüler. Aman ha dikkat edelim, Belediyenin, Kaymakamlığın, Emniyetin, Jandarmanın aldığı önlemleri ziyan edip, Domaniç’te 0 vaka politikasını yerle bir etmeyelim, 0 olarak devam edelim. Hele ki Kütahya’nın diğer ilçelerinde vaka sayısında artışlar yaşanıyorken. Sağlıcakla kalın.