KAHREDEN ÇELİŞKİ

Her iki kızımı da everirken damat tarafı kaç altın istediğimizi sordu. Kız ana babası olarak tek altın istemedik. Zaten benim kızlarımın da aşırı altın takmak gibi bir zevkleri yoktu. Ama Erkek tarafı, ‘el aleme ayıp olur’ diyerek göstermelik bir şeyler aldılar.
Sıra oğlumu evermeye gelince, biz de kız tarafına kaç altın istediklerini sorduk. Aldığımız cevap, bizim yıllar önce verdiğimiz cevap gibiydi. O dönemde geline 20 ila 40 bin liralık altın takan tanıdıklarımız varken biz de, el alem günah yazmasın diye 5-6 bin liralık takı almıştık.
İstisnalar hariç oğlu kızı olan her Türk için düğünlerin olmazsa olmazı düğünde ki altın takılardır.
Altın takısı hastalığımız yüzünden düğün öncesi dünürlerin bir birine girip gençleri ayırdığını çok duymuşuzdur. Müstakbel kaynana; “ Benim kızımın nesi eksik. Ben onu nelerle büyüttüm” deyip ağzını açmaya görsün, “10 adet burma bilezik, beşi bir yerde, gerdanlık” sanki harman yerine eşek bağlayacak, “2 metre altın zincir” diye sıralamaya bir başlamaya görsün…
Doğru mu ?
Peki bir yandan altın isterken diğer taraftan altın çıkaranlara karşı gelene ne derler ?
Ayılar, kurtlar, tilkiler birileri onun kürkünü giysin diye öldürülmüyor mu ? Sırtında kürkü, kucağında köpeği ile hayvan sever tiyatrosu oynayanlara ne demek lazım mesela !?
Alkol, sigara yasak diyenler, günah diyenler maaşını hangi paradan alır örneğin !? Çelişkiler, çelişkiler, çelişkiler…
25-30 yıldır ilçemizde madenciler cirit atarken, asgari ücretle oralarda yüzlerce insan çalışmışken, “madenciler yere izmarit bile atmıyor” diye çevreci hassasiyetleri övülürken, kahvede çay içiyor, marketten alışverişini yapıyor, otelde geçici kiraladığı evde uzun vadeli kalırken, günlerce helikopter alçak uçuşla, dağlarımızı tararken duymayan göremeyenler şimdi sosyal sitede ahkâm kesiyor. Bu işi yeniden gündeme getiren arkadaştan Allah razı olsun. Gerçekten niyetinde ciddi olanlardan da Allah razı olsun ! Ama duymadım, göremedim, asalım keselim, diyenleri, Domaniç Tavşanlı yolunu protesto ederken de çok gördük, Domaniç’teki fabrikalar ücret ödemiyor diye protesto edelim denildiğinde de çok gördük. Saçma sapan Emniyet kavşağı yüzünden meydana gelen trafik kazalarını 5-10 kişiyle protesto ederken de çok dinledik. Hele hele asit kamyonlarının zehir saçtığı günlerde, saklandıkları deliklerden, ortaya atılan 30 kişiye talimatlar yağdıran korkakları da biliyoruz.
Domaniç Sosyal grubunda da tepkileri gören madenciler İlçemize geldiler, konuyla ilgili açıklama yapacaklarını söylediler. Bu yazının kaleme alındığı 1 Haziran pazartesi gününe kadar kimseden ses çıkmadı. İlçemize Bayram ve taziye ziyareti için gelen MHP Kütahya vekili Ahmet Erbaş, Hükümet ortağı partinin mensubu olduğu halde bu davada yanımızda olacağını çok güzel bir dille ifade etti. Bize sahip çıktı. Bu sözleri söyleyeni yanımıza alacağımıza, o malum klavyeşörlerin verdiği çelişkili tepkiler yüzünden bu vekili de yanımızdan uzaklaştırdık. Domaniç’e en çok gelen, iyi kötü en hizmet eden eski bir ak partili vekili de biz her gelişinde, geldiğine pişman etmiştik.
Gelelim kahreden çelişkiye, 14 yıldan beri Domaniç dağları diye diye ormanlarımızın değerinin anlaşılmasını sağlayan, dağlarımızın adını karda kışta fotoğraflayıp Türkiye’ye ve dünyaya tanıtan Domaniç Gazetesinin haberini çalıp logosunu silerek lanse eden Kütahya da masa başı habercilik yapan, gazetecilerin emeğine saygısızlık yapan bilmem ne haberin haberini paylaşırken hiç hakkı hukuku düşünmediniz mi ? Zor şartlarda ayakta duran ve yıllardır Domaniç’e hizmet eden gazetenin fotolarını haberlerini izinsiz ve isimsiz çalarak kullananların yayınlarını paylaşırken niye kime hizmet ettiğinizin farkına vardığınız da; “Aa Domaniç’te gazete de mi” varmış ayaklarına yatacaksınız !?
Domaniç Gazetesi de dâhil Domaniç’in her türlü değerine sahip çıkan gerçek Domaniç sevdalılarından ve bizim için ayrıcalıklı değere sahip bu sayfanın okurlarından ricamızdır. Hak ararken haksızlık yapanları uyaralım ki. İnsanı kahreden çelişkiye düşmesinler!