“Kazılan bizim ciğerlerimizdir”

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, son günlerde Domaniç Sosyal sayfasının gündeme getirdiği maden sahasına ilişkin gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. 

DOMANİÇ GAZETESİ  | ÖZEL HABER

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş gazetemize özel yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

MURAT DAĞINDA YAŞADIĞIMIZ DOMANİÇ DAĞINDA BAŞIMIZA GELDİ

“Domaniç’i anlatırken, dünyanın en güzel yeri Alp Dağları diye anlatıyorsanız, Domaniç’i görmeden Alp Dağları ile ilgili bir yorumda bulunmayın diyoruz. Çünkü hem kuruluşumuzun timsali olan Domaniç, yaylaları ve dağları ile bugün eğer tanıtabilirsek Dünya çapında turizm merkezi olacak. İddia ediyoruz, çünkü fazlasıyla donelerimiz var elimizde. Bu güzelliği tanıtıp burayı ikinci bir Alp dağları yapalım derken Murat Dağında yaşadığımız durum burada da başımıza geldi.

BAKIR DİYE KASTEDİLEN ALTINDIR

Güzelim Murat Dağını maden arayacağım diye mahvetmeye çalışanlar veya o dağı komple yarmaya çalışan zihniyet. Maalesef şimdi görüyoruz ki Domaniç ormanlarında bakır maden arıyor. Aslında bakır diye kastedilen altındır. Bu birazda siyanür işi ortaya girmesin, siyanür ile ilgili konular öncelik almasın diye daha yumuşatılmış bir vaziyette söyleniyor. Ormanın tam ortasında bu bölgenin bütün su havzasını olduğu yerde bakır madeni aramaya başladılar.

BU YERLER BU KAFA VE BU ZİHNİYETLE NEREYE GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR

Ben buradan özellikle Ankara’da ki Enerji Bakanlığındaki arkadaşlara sesleniyorum. Tabi ki Türkiye’de madenciliği geliştireceğiz. Tabi ki yer altı ve yer üstündeki kaynaklarımız bizim için olmazsa olmazdır. Ama bazen nereye ne için izin verdiğinizi haritalarda ve Google Earth’tan bakmayın. Gelin kendi gözlerinizle görün. Hayme Ana’nın yaşadığı, Osmanlının kurulduğu bu yerler bu kafa ve bu zihniyetle nereye götürülmek isteniyor.

KAZILAN BİZİM CİĞERLERİMİZDİR

Burada maden olup olmadığı bile belli değil. Ama şimdi alan firma, ruhsatını kaybetmemek için bu güzelim ormanda kazı çalışmaları yapıyor. Bu firma bugün A firması, yarın B firması olur. Ama kazdıkları bizim ciğerlerimiz.

BÜROKRATLAR KENDİNİZE BEDDUA ETTİRMEYİN

Ben firmayı suçlamıyorum, firma ticari olarak görüyor, dilekçesini veriyor. Bu ruhsatları alıyor. Bu ruhsatların altında imzası olan sayın bürokratlar, o koltuklar ve bu memleketteki yeşillikler, bu güzellikler, bizden sonraki nesillere de kalacak. Lütfen kendinize beddua ettirmeyin. Aynı Murat Dağında yaptığınız gibi işler yapmayın. Sonra yüce adalet mutlaka dur diyor. Ama bu işlere artık her seferinde insanları adalet kapısında hak arar yerine getirttirmeyin. Eğer bu memleketin hakkı aranacaksa, bürokrat olarak önce sizin hak aramanız lazım.

YAPILAN BİR YIKIMIN ESERİ OLACAK

Talan demiyorum tırnak içinde söylüyorum. Bu tip ruhsatlar verirken bir kere değil, bin kere değil, bir milyon kere düşünün çünkü verdiğiniz ruhsat, aynı zamanda yüzyıllara sâri bir yıkımının ve olumsuzlukların eseri olacaktır. Kendinizi bu konularda talan noktasında Ebu Cehil ile eş değer etmeyin. Biz burada tabi ki maden varsa çıksın deriz. Görülen o ki, burada çok büyük çapta bir maden yok. Ama bu arazilerin hepsi ne hikmetse orman arazisinden çıkıp, maden arazisi oldu. Bu yeşillikler, su kaynaklarımız bir şekilde gidecek.

BU VİRÜS BİZE DERS OLMADIMI ?

Koronavirüs’te bir şey gördük biz, bütün dünya bir şey gördü. İnsanlar, ipad kuyruğuna girmedi, telefon kuyruğuna girmedi. Marketlerde gıda için kuyruk oldu. Bundan sonraki yüz yılda dünyanın en önemli iki gerçeği var. Bir gıdan olacak, iki suyun olacak. Biz her iki kaynağı da şimdi heba etmek için uğraşıyoruz. Elimize ne geçecek bilmiyorum ama tarih bizi kesinlikle çok kötü bir şekilde yargılayacak. Biz vicdanlarda çok olumsuz bir eser bırakmış olacağız” diye konuştu.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ise konuya ilişkin bilgiler ve belgeleri Milletvekili Erbaş’a teslim etti.

HABERİN VİDEOSUNU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ