Sosyal medya üzerinden madencilere tepki

Domaniç’te sosyal medya grubu üzerinden ilçede maden arayanlara tepki büyüyor.

‘Domaniç Sosyal Grubu’ yöneticileri, Domaniç ‘Ayıtaşı’ mevkiinde madenciler tarafından ağaçların kesilerek büyük bir hafriyat yapılarak doğaya verilen tahribatı fotoğraflayıp sayfalarından paylaşmalarının ardından tepkiler çığ gibi büyümeye başladı.

Sosyal Medya üyeleri yetkililerden açıklama bekliyor. Öte yandan Çukurca’da yanık yerden de bir firmanın mermer arama iznini alması ve verilen izinde ÇET raporuna gerek yoktur denilmesi de tepkilere neden oluyor.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında sokağa çıkma, toplanma gibi kısıtlamalar yüzünden bir araya gelemeyen sayfa üyeleri en kısa zamanda Ayıtaşında ki kazıya giderek doğaya verilen tahribatı durdurmayı planlıyorlar.

Domaniç’te dağa verilen tahribatı Kütahya TEMA Vakfına da bildiren Grup üyeleri, “ Birkaç kişi asgari ücretle çalışacak diye en değerli varlığımız olan ormanların tahrip olmasına izin veremeyiz” diyorlar.

Domaniç’te maden çalışmaları

Domaniç’te, rivayete göre birden fazla uluslararası şirket, İlçenin etrafını çeviren ve Dünyanın en kaliteli ormanlarından sayılan Domaniç ormanlarında 20-25 yıldan beri sondaj çalışması yapıyor. Bu güne kadar yüzlerce Domaniçli de bu şirketlerde çalıştı. Şirket çalışanları 2 binli yıllarda yabancı plakalı pikaplarla İlçeye geldiğinde istihdam yaratacaklar diye sevinçle karşılandı. Sonraki yıllarda 2008-2010 arası özel bir helikopterle haftalarca alçak uçuş yaparak Domaniç dağlarının maden haritasını çıkardılar.

4 yıl önce Ayıtaşında kazı çalışmaları başladı. Dağda ki tahribat büyüyünce Domaniçliler de doğa tahribatını fark etmeye başladı ve tepkiler başladı.