TARİHİ YASAKLI BAYRAM!

Hani hep duyardık ya; 12 Eylül 1980 darbesinde ne acılar çektik. 1974 Kıbrıs savaşında bunları yaşadık, Kurtuluş savaşında aç kaldık açıkta kaldık. 2. Dünya savaşında ne sıkıntılar çektik. Zorla oşür (Vergi) topladılar. Camileri kapattılar…
Bakın bu gün düştüğümüz duruma ?
Tüm dükkânlar, bakkallar, kahveler, parklar, berberler, kuaförler kapatıldı. Düğünler yasaklandı, eğlenceler iptal edildi. Camilere kilit vuruldu. En önemli dini bayramımızda sokağa çıkmak bile yasaklandı.
Oysa orta da ne savaş var… Ne kan var, kriz var…
Bilmediğimiz, göremediğimiz bir hastalık var. (mış)
Korona, bırakın bizi tüm dünyayı evlere kilitledi. İki ev arası, iki mahalle arası, iki köy arası gurbet oldu. Yaşlılar evlada, toruna hasret kaldı. Evlatlar anaya babaya, dedeye nineye uzak kaldı.
Allahtan teknoloji çok gelişti de bu günleri ileride anlatmak daha kolay olacak. Basın yayın organları arşivliyor, sanal medya arşivliyor bu gün yaşananları. Yoksa eski mantıkla olsa bu günki mevcut iktidar, ileride bayramalar da sokağa çıkma yasağı uygulayan, camileri kapatan dinsiz bir iktidar olarak lanse edilirdi, fırsatçı siyasiler tarafından.
Her neyse,
Tarihi günler yaşıyoruz dostlar. İleride torunlarımıza anlatırken zorlanacağımız çok zor günler. Allah yardımcımız olsun ve bizlere bir daha böyle yasaklı bayramlar yaşatmasın.
Bayramda sokağa çıkmama kararı son derece yerinde ve doğru bir karardır. Bize göre. Dünyada Korona virüs ile en iyi mücadele eden ülkelerdeniz. Aksaklıklar oluyor mu elbette oluyor. Bazı kendini bilmezler emniyet güçlerimize saldırıyor, inadına sokağa çıkmaya çalışıyor. Kaçak Göçek işlere kalkışıyor. Korona dan kaçmaktansa, polisten kaçmaya, korona dan kurtulmaktansa polisten kurtulmaya çalışıyor. Şu süreçte, sağlıkçılar ön planda ama gece gündüz hiç jandarmamızın polisimizin çektiğini düşündünüz mü? Onlarda insan, onlarda ana kuzusu, onlarda gurbette ve 7/24 çalışmak zorunda, görevlerinin üstüne onlarca görevi daha üstlendiler. Kolay değil. Polisin tavırlarından şikâyet edenler pek çok, Doğrudur belki onların da içinde kraldan çok kralcı olan vardır. Ama bir de olayları onların gözünden bakın. Kolay mı zannediyorsunuz? Sizler bizler sıcacık evimizde kalmaktan sıkılırken onlar gurbette sevdiklerinden ayrı hırsızın arsızın teröristin peşinden koşacakken, burada kendi sağlığını ve yakınlarının sağlığını riske atanları kovalıyorlar. Hadi öteki terörist ya bu arsızlar neyin nesi… Polis ne yapsın, Jandarma ne yapsın?
Yeniden eskiye dönmek istiyorsak, Korona belasından kurtulmalıyız. Kahveler açılsın, işyerleri açılsın, camilerimiz açılsın istiyorsak, evde kalıp Korona’nın yayılmasını önlememiz lazım. Polisten değil Korona’dan kaçmamız lazım. Yoksa daha çok yasaklı bayramlar yaşarız.