Neden Toki Dursun Oldum

Esnafın Ahvali Yazı Dizimizin 13. Konuğu Dursun Erden

YERLİ ESNAFIMIZIN AHVALİ | RÖPORTAJ | SERDAR YİĞİT

Bu haftaki konuğumuz Erden İnşaat’ın sahibi Dursun Erden, yani ilçede tanınan ismiyle TOKİ Dursun.

Dursun Erden ilkokul mezunu. 54 yaşında, 1 oğlu ve 2 kızı var.

“Çocukluğumdan beri resmi kurumlarda çalışmaya hiç heves etmedim, hep kendi işimi yapmak istedim” diyen Dursun Erden, nasıl TOKİ Dursun olduğunu anlatıyor.

Erden, “1957 yılında babam Yaşar Erden, marangozluk okulunda 1 sene okumuş. Diplomasını almış ve 1970 yılına kadar marangozluk yapmış. 1968 yılında elektrik gelince planyada yapmış. Arabacılardan Veli Uygun’la çalışmışlar, o babamın çırağıdır. Sonra evlerde taban, su dolabı, abdestlik yapmaya başladı. 14 yaşına gelince bana sıva, fayans yapmayı öğretti. 1986 yıllarına kadar fayans, mutfak dolabı yani mobilya işleri yaptık. 1986 yılında askere gittim geldim. Geldiğimde babam planyayı satmış. Babama niçin sattığını sorunca, ‘yaptıran gidiyor, sattım gitti’ dedi. ‘Sıvacılık işine başlayalım’ dedi. 1984-86 yılları arasında başladık bir yandan sıvacılık, bir yandan da akşamları kalebodur döşemeye başladık. Gece yarılarına kadar sürerdi. Yıllarca da böyle sürdü, bir süre mobilyacılık yaptım. 1990 yılında kaba inşaata tamamen geçtik. Almanya’da çalışanlara ve Tunçbilek’ten çalışanlara götürüye alıyoruz ve kaba inşaatlarını yapıyoruz. 2000 yılına kadar bu şekilde çalıştık”

BABAM İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR İNSANDI ÖNÜMÜZÜ AÇTI

“ Babamdan izin istedik. 3 katlı evimizi vardı. Bunu satalım, yerine büyük bir arsa alalım. O arsaya çift daire apartman başlayalım. Her sene 1 kat yapalım dedim. Babam bize güvendi, ertesi gün bir müşteri çıktı biz evimizi sattık. Yeni çevre yolunun altındaki arsayı aldık, her sene 1 kat yaparız diye düşündüğümüz apartmanı 2002 senesinde 1 sene içerisinde çift daire 5 kat apartman olarak bitirdik. Bu şekilde yap satada yavaş yavaş girmiş olduk. 2001 senesinde bu işe başlamış olduk. 2004’te böyle bir iş daha aldık, 4 kat 3 daire teslim ettik. Cesaretlendik. 2005 – 2006’da güya kendimize arsa aldık apartman yapmak için. O senelerde ev isteyen çoktu, onu da sattık. 1 haftada 10 daireyi sattığımızı bilirim”

YAPTIĞIMIZ EVLERLE DOMANİÇTEN GÖÇÜ ENGELLİYORUZ

“Önceden emekli olanlar hemen İnegöl’e ev almaya giderlerdi. Şimdi benden alıyorlar. Ben bu işe 2001 senesinde başlamamış olsaydım inan ki Domaniç’in yüzde ellisi gitmezdi. Domaniç’te eski evimizi al, yeni evimizi yap demeye başladılar. Mantolamalı, kaloriferli ve asansörlü binalar yapıldı, dolaysıyla Domaniç’te yenilenmiş oldu”

NEDEN TOKİ DURSUN OLDUM

“2008 -2009 yıllarında Galip İzmirli’ye ev yapıyordum. Bu arada TOKİ’nin Domaniç’e geldiği yer aldığı söylentileri çıktı. Bende İzmirlilerin evini yaparken, adım ‘D’ ile başladığı için Domaniç Dokisi varken TOKİ’ye ne gerek var diye konuşuldu. Sonra adımız Toki’ye çıktı. Esas TOKİ’ye müracaat çok oldu, ama para kısmına gelince insanlar kaçıştı. 3-5 kişi kaldı bu yüzdende TOKİ buraya ev yapmadı. Bizde gerçek Toki Dursun olmuş olduk. Bu ismi de bana Erdal ve Galip İzmirli takmış oldu”

PARAMIZI DOMANİÇ’TE BIRAKIYORUZ

“Tabi ki biz bu işlerimiz yaparken makineleşmemizde gerekiyordu. Önceden asansörle karma makineleriyle iş yapıyorduk. Sonra 18 metre asansör vinç aldık. Kepçe, kamyon, traktör, pikap aldık. İşlerimizi hızlandırdık. 20 kadar çalışanımız var büyük çoğunluk köylerden çok azı dışarıdan. Genel olarak Domaniçliyle çalıştırma ve Domaniç’ten alışveriş yapmaya özen gösteriyoruz”

DOMANİÇ EVLERİNİN YARISINI BİZ YAPTIK RAKİPLERDEN KORKMADIK

“Rakiplerimizde geldi korkmadık. İnsanlar bize güveniyordu, rakipler güvenizi daha da artırdı. Çoğu yapıp kaçtılar. Hala rakiplerimiz var, ama olsun rakiplerimizin olması bizim işimizin çoğalmasına, işi daha güzel yapmamıza vesile oluyor. 40 senedir bu işi yapıyorum hiçbir şekilde işsiz kalmadım. 5-6 tane büyük kriz geçirdik krizlerden çok korktuk, ama her kriz bizi daha da ileriye götürdü. Kendi evimizi satıp ta başladığımız zamanda kriz zamanıydı. Şuanda da kriz var diyorlar ama o kadar yoğun ki 8 tane inşaatım var, röportaja bile zor geldik”

SİTE, VİLLA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Düşüncelerimizde site yapmakta var. Lakin bulduğumuz yerler ya çok pahalı ya da yerini beğenmiyoruz. Site isteyen çok, villa isteyen çok. İleride düşüncelerimizde bunlarda var.

ELEMAN BULAMIYORUZ

“Domaniç’te eleman yetiştirme zorluğu var. Kimse işi öğrenmek istemiyor sadece verileni yapıyor. Gençler İnegöl’e gidiyor, ne var o İnegöl’de. En çok para inşaat sektöründe yap ta yap. Dışardan eleman çalıştırmak istemiyorum ama buradan bulamayınca dışardan geliyor”

TOKİ GELİRSE DOMANİÇ ESNAFINA ZARAR VERİR

“Domaniç’e TOKİ’nin gelmesi, buradan ev alacakların borçlanması demek. Buda insanların kredi çekeceği için esnaflara ödemelerini yapamayacakları anlamına gelir. Ayrıca burada inşaat sektörüne ürün satan esnaflarımıza da zarar verir. Bu söylediklerimi kimse yanlış anlamasın. Bana bir şey olmaz ben zaten kazanacağımı kazandım”

ÇOCUKLARIM İÇİN DEVAM EDİYORUM

“Yıllardır Domaniç kan kaybediyor diyorlar. Ben kendimi bildim bileli bu böyle. Ama baktığın zaman Domaniç’e sürekli yeni evler yapılıyor. Aslında işi bırakmak istiyorum ama insanlar işsiz kalmasın, çocuklar bir şeyler öğrensin istiyorum. Sağlığımda yerindeyken bırakmayayım, devam edeyim diyorum. Oğlum Fatih, 2012 yılında beri yanımda, inşaatın her alanından anlıyor. Nasipse bir gün o bu işleri devralacak”

Son olarak bu işte en çok eşinin emeğinin olduğunu söyleyen Dursun Erden, “ Eşim 25 sene o kadar insana yemek yaptı. Kahrımızı çok çekti hiç şikâyet etmedi. Buradan kendisine çok teşekkür ediyorum” diyor.