KORONALI BAYRAMIN GETİRİLERİ DE OLACAK !?

Ülkemizde Korona Virüs vakasının görülmeye başlandığı 11 Mart Çarşamba gününden beri, hastalıktan öldüğü iddia edilen kişi sayısı, bu yazının kaleme alındığı 17 Mayıs Pazar Günü itibarıyla 4096.
İki ayda neredeyse Domaniç’in Nüfusu kadar can kaybı vermişiz. Ateş düştüğü yeri yakar. Üzücü..!
Allah yakınlarını kaybedenlere sabırlar versin!
Peki, Korona Virüs bulaşana karşı alınan önlemler nedeniyle kaç can iş kazasında ölmekten kurtuldu? Allah Bilir.
İnternetten son on yılın kaza istatistiklerini araştırdım. Tam bir bilgi kirliliği… Altından kalkamadım. Bari bayramlar da ölenlere bakayım dedim. Orası da sıkıntılı.
Virüsle mücadele kapsamında alınan önlemler neticesinde, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, dört duvar arasına kapatıldı. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı evlere kapatıldı. Onlar için gerçekten çok zor dönemler yaşanıyor. Ama bizim gibi köylerde ve küçük ilçelerde müstakil evlerde veya akrabaların oturduğu apartmanlarda oturanlar için süreç daha kolay geçiyor.
Ramazan geldi gidiyor. Önümüzdeki hafta 24 Mayıs Pazar günü Ramazan Bayramı. Eğer Korona Krizi olmasaydı, muhtemelen Turizmci Turizm Bakanımızın talebiyle yine 9 gün Bayram tatili olacaktı. Tatilciler ve gurbetçiler yollara düşecek kim bilir trafik kazalarından kaç yüz canımızı trafiğe kurban edecektik.
Korona Virüs ile mücadele de dünya genelinde en iyi ülkelerden biriyiz. Hasbel kader Almanca bilen biri olarak Almanca seyrettiğim haberler de de bunu çok net görebiliyorum. Maske kahramanlığı ve muhalif belediyelerin yardımlarının önlenmesinin dışında genelde çok iyi götürüyoruz.
Başımızda bir bela var. Geçer mi geçmez mi, kim ya da kimler çıkardı, amaçları nelerdir bilmiyoruz. Ama olaya bardağın dolu tarafından bakarsak Türkiye bu işte en başarılı ülkelerden biri, Biz Domaniçliler de bu işte en şanslı insanlardanız. Belki bayramımız eski bayramlar gibi olmayacak ama trafik te, iş yerlerinde can kayıpları rekor şekilde az olacak. Bayram masrafları da olmayacak. Erkenden Bayram namazına yetişmek için de kalkmayacağız.
Ne Yapalım? Biz de durumdan zevk almaya bakarız. Korona’nın götürdükleri var ama Koronalı Bayramın, böyle getirileri de götürüleri de olacak.
Okuyanlardan Allah razı Olsun !