Bizler son terzileriz !

Esnafın Ahvali Yazı Dizimizin 6. Konuğu Terzi Emin

Tezi Emin Koyun 72 yaşında ilkokul mezunu, 2 erkek 1 kız çocuğu babası.
1978 yılında İstanbul’da askerlik görevini tamamlamış. Memleketi Domaniç’e dönmüş.
“O yıllarda Domaniç’te en gözde meslek, terzilik ve berberlikti”

YERLİ ESNAFIMIZIN AHVALİ | RÖPORTAJ | SERDAR YİĞİT

AMAÇ PARA KAZANMAK DEĞİL, MESLEK ÖĞRENMEKTİ

Emin Koyun, terzilik mesleğini askerden geldikten sonra 50 yıl öce 1970 yılın da seçmiş.
O zamanlar Domaniç’te terzilik yapan Şerif Usta ile Yahya Şentürk varmış.
Terzi Emin, Ustası Yahya Şentürk’ün yanında atmış mesleğe ilk adımı. Yanında kardeş çocukları Ahmet Koyun ve Celal Koyun ile birlikte. Şerif usta ile meslektaş olarak ta çok iyi merhabaları varmış.
Dükkânları bugün Taşköprü (Tarık) Berberin olduğu yerde imiş. Ama bina bugün ki bina değilmiş.
O zamanlar amaç para kazanmak değil meslek öğrenmekmiş. Önce meslek sahibi olunurmuş, sonra para kazanılırmış. Üç sene burada hem meslek öğrenmiş, hem harçlık almış.
O yıllarda Domaniç’te 8 tane terzi varmış. Ta ki Tunçbilek çıkana kadar. O ara herkes Tunçbilek’e çalışmaya veya farklı sektörlere geçiş yapmış.

MESLEĞE TUNÇBİLEK ARASI

İlçemizin eski esnaflarından Terzi Emin meslek hayatına, 1973 yılında Tunçbilek kömür işletmelerine girmesi sebebiyle uzun bir ara vermiş.
Terzi Emin, ” Ben terzilik mesleğine düğme dikerek başladım. O zaman şimdi ki gibi değil, evvela meslek öğrenmek gelir, sonra para kazanmak. Yaklaşık 3 sene böyle devam ettik. Sigortamızı yatırıyoruz bugün ki şartlarda ki gibi. İşimizde el emeği göz nuru olunca. Öyle çok para kazanamıyoruz. İdare edecek kadar kazanıyoruz. Sonra Tunçbilek çıktı ve bize cazip geldi. Kömür erzak, ikramiye, sigorta derken bilhassa Şerif Usta’nın yanında çalışanlarla 8-9 terzi biz Tunçbilek’e geçtik. Diğer esnaflardan da geçenler oldu. Gerçekten çok cazipti.”

23 YIL ARADAN SONRA TEKRAR TERZİLİK

Terzi Emin işçi olarak çalıştığı Tunçbilek’ten 1996’da emekli olmuş ve boş durmamış hemen aynı sene ilk mesleğine geri dönmüş ve dükkânını Yıldızhan Ekmek fırını yanında lise caddesine açmış. 2018’te ise bugün ki yeri olan Taşköprü’ye taşınmış.
Terzi Emin, “ Hem boş durmak istemedim, hem vatandaşın işi görülsün diye geri döndüm. Kahvelerde boş vakit geçirmek yerine çalışıyorum. Emekli olduğum için rahattım. Yoksa şimdi bir iş yeri açmaya kalksa 800-900 lira sigorta var. En az 3-4 bin lira kazanması lazım ki rahat etsin. Her gün muhakkak iş oluyor. Bir gün az bir gün fazla kazanıyorum dengeleniyor. Kazancımı not ederim, gün gün yazarım. Şimdi zaman geçtikçe yeni yeni makinalarda çıktı. Önceden biz tek tek dikerdik. Şimdi makineyle 2 dakikada pantolon paçalarını dikiyoruz. En yoğun zamanımız bayramlar oluyor. Telaş bir hafta önceden başlıyor. Arife günü ise en yoğun günümüz oluyor. Gece 12’ye kadar çalışırız. Kendi çocuklarımız, yeğenlerimiz yardım eder”

TERZİLİK MESLEĞİNİ ÖĞRENENDE KALMADI

“Şimdi terzilik yok artık. Her şey konfeksiyona hazır giyime döndü. Artık bu mesleği öğrenende yok. Mesleği öğretebildiğimiz kimsede yok. İnegöllü bir öğrenci geldi ‘abi ben Pazar günleri burada çalışayım’ dedi. Bende ‘ Çalışırsın ama nasıl çalışırsın bakalım’ dedim. İlk sözü ‘ haftalık ne kadar vereceksin ‘ oldu. Bizim zamanımızda usta bize harçlık verir di. Öyle ev geçindirecek para değil. Şimdi günümüz şartlarını düşünürsek çocuk haklı. Artık her iş parayla oluyor”

BİZİM İŞLERİMİZİ ARTIK BAYANLAR DEVRALACAK

“Bizler son terzileriz galiba. Bizden sonra bayanlar devralacak herhalde bu işi. Şimdi sadece paça kıvırma, fermuar değiştirme var. Önceden biz ceket, pantolon, gömlek dikerdik. O zamanlar Alman gömleklerine çok özenirdik. Onların yakaları çok düzgün olurdu, biz beceremezdik. Tabi malzemesi de yoktu bizde. Şuan bakıyorum bizim diktiklerimizden daha güzel gömleklerde yapılıyor”

KİMSEDE PARAM KALMADI

“ Şu yaptığımız işlerden kimsede param kalmadı. Çünkü en fazla 50 liralık iş yapmışımdır. Kalfalık, çıraklık dönemimiz para ile değildi. Bizim terziler arasında dargınlık, küskünlükte olmaz. Öyle hasetlikte yoktur. Bende eksik bir şey olsun diğer arkadaştan alırım. O benden alır. Küçük esnaflık gün gün zayıflıyor. Domaniç’te İki bakkalımız kaldı. Eski mahalle bakkalarının yerini çoktan marketler aldı. Küçük esnaflar gün gün hepsi de bitecek şartlar ve gidişat o yönde”

MESLEK ÖĞRENİN

Son olarak gençlere uyarıda bulunan Terzi Emin Koyun, “ Hangi okulu okursanız, okuyun. Ama önce bileğinize bir meslek bileziği takın” diyerek sohbetimizi sona erdiriyoruz.