VİRÜS….

Evet. Bu yazımı yazımı yazarken, yani 23 Mart gününün ilk saatlerinde, cennet vatan Türkiye’de Sağlık Bakanımızın açıkladığı dehşet saçan KOVİD-19 virüsünde gelinen son durum. 1236 Vaka, 30 Ölüm. 11 Mart’ta bu yana 30 vatandaşımızı kaybettik.

Acı ama bir okadarda gerçektir ki; Aralık 2019’da ilk kez Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde görülen KOVİD-19 hastalığının günbegün dalga dalga büyüyerek çok sayıda ülkeye farklı kanallardan bulaştığı ortadadır. Ülkemizde de her geçen gün vaka ve ölüm olayları çoğalmaktadır. Tüm dünya ülkeleri ortak bir amaçta birleşip hastalığa karşı direniyor. Tabiki Türkiye Cumhuriyeti Devleti de başta sağlık çalışanları olmak üzere, askeri, polisi ve diğer bütün kurumlarıyla bu virüse karşı alarmda olup, alınması gereken bütün önlemleri alıp mücadelesine taviz vermeden devam etmektedir. Bu anlamda başta sağlık çalışanlarına ve gecesini gündüzüne katan bütün kurumlara teşekkür ediyorum. Rabbim Yar ve yardımcıları olsun.

Gelgelelim Dünya devletleri ve ülkemizde hal böyleyken, yaşadığımız ilçemiz olan Domaniç’e. Bildiğim kadarıyla bu saat itibariyle 1 tane vakaya bile raslanmaması bizleri sevindirmektedir. Olmasında zaten. Devletimizin aldığı bütün tedbirleri, kahvehanelerin kapatılmasından tutunuzda berberlere kadar harfiyen uygulayan Domaniç’ in o güzel esnafına minnettarım. 65 üstü vatandaşlarımızın, ben onlara ihtiyar demeyeceğim ki: Bizim yaşanmışlığımızı ve geleceğimizi barındıran büyüklerimizin evde kalmaları konusunda hassas davranmalarını rica ediyorum. Birde işe gitmek zorunda kalan ve toplu taşımayı kullanan işçi arkadaşlar var. Rabbim korusun cümlesini.

İlçemizde kaymakamlığımız başta olmak üzere üzere İlçe hastanemiz, eczanelerimiz tam bir seferberlik varmışcasına bu lanet virüs ile mücadele etmekteler.

Domaniç Belediyesinin mücadelesi ise gerçekten taktire şayan bir şekilde devam etmektedir. İçişleri Bakanlığının önlem amaçlı kahvehane ve kafeteryaları kapatma kararının ardından, bu sektörde çalışıp evine ekmek götüren esnafımıza destek olmak amacı ile Domaniç Belediyesinin kendisine ait kapanan işyerlerinden ilk etapta 1,5 aylık kira almayacağını ve diğer yandan kapanan işyerlerinin mülkiyeti kendisine ait olan esnafa 250 tl, kiracı olan esnafımıza ise 500 tl yardım yapma kararı” yerinde bir karar olmuştur. Belediye Başkanı Sahvet Ertürk’ü tebrik ediyorum. Domaniç Belediyesi diyer yandan da,
vatandaşların sağlığını düşünerek park ve bahçelerde oturma banklarımızı kaldırmış, çöp konteynerlerini, caddeleri, sokakları sürekli ilaçlayıp temizlik ve dezenfekte noktasında çalışmaktadır. Gece gündüz demeden çalışan tüm belediye çalışanlarını kutluyorum.

Diğer yandan sivil toplum kuruluşlarımız, vatandaşlarımız birbirleine kenetlenmiş 65 yaş üstü başta olmak üzere, darda olan durumu olmayan her Domaniçlinin elinden tutmaktadır. En güzeli de bu olsa gerek. İyiki Domaniçliyim.

Geceye sabredene bir gündüz müjdelenmiştir. Zorluklara metanet ve feragatle katlananlara huzur ve nice güzellik vaat edilmiştir. Yokuşun ardı düzlüktür. Allah şafidir. Karamsarlığı ilçemizden kovalım, kötümserliği yöremizden uzak tutalım. Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devletine güvenip, aldığı kararlara uyalım. Kişisel önlemlerimizi alalım. Evimizde kalarak, hayatımızı belli bir süre evimize sığdırarak, tevekkül ile bu işi dünyanın en az zarar gören ülkesi olarak atlatacağız inşallah. Bir, beraber ve sağlıkla kalın. EVİNİZDE KALIN.