OTOTAMİR MERKEZİ AÇSAM DİYORUM!

Domaniç ve köylerinin toplam nüfusu, 14 bin civarında. 5 bin küsur otomobilin de trafiğe kayıtlı olduğu ilçemizde neredeyse 3 kişiden birinin bir aracı var. Bu rakamlar, trafiğe kayıtlı plakalar. Bunlar binek otomobil mi, motosiklet mi, traktör mü, kamyon mu? Bunu bilmiyoruz. Ama hayli çok araç var ve bu konuda bir yatırım yapılabilir.

BİR FİKRİM VAR KÖŞESİ | HAZIRLAYAN | MUSTAFA YİĞİT

Herkesin okumak ve üniversite diploması almak gibi bir kompleksi olduğundan, ülkemizde ara eleman, yetişmiş eleman ve de zanaatkâr sıkıntımız var.  Çok sayıda oto tamircimiz var ama elemansızlıktan işler yetişmiyor.

Ustanın başında beklemezseniz işiniz olmuyor. Başında beklerseniz de kafası karışıyor. Bir taraftan da gelen müşteriler derdini anlatmaya, işini araya aldırmaya çalışırken Usta işine konsantre olamıyor. Ya arıza tam olarak giderilmeden size teslim ediliyor ya da bir yer yapılırken başka bir yer bozuluyor. İş verilen saatte bitirilmiyor. Ardından bende paran kalmaz deyip giden müşteri sıkıntısı. Kısacası her şey sıkıntı.

Almanya’da oto tamir zincirleri vardır. BOSH, ADAC, ATU aklımda kalanlar. Bunlar tüm ülkeye yayılmış durumdadır. Arıza yapan aracınızı veya kazalı aracınızı götürürsünüz. Dev binanın önüne park eder içeri girer kapıda ki danışma da derdinizi anlatırsınız. Danışma ustayı çağırır. Sıkıntınızı ustaya göstererek yeniden anlatırsınız. Usta size aracınızın tahminen kaça mal olacağını ve ne zaman teslim alacağınızı anlatır. Bir eleman aracı içeri çekerken sizde danışmaya gider gerekli formları doldurursunuz. Bu arada aracınızın başka yerlerine de bakım ister misiniz, aracınızı temizletmek ister misiniz bunlar size sorulur. Tekrar yaklaşık fiyat çıkartılır ve aracınızı teslim alacağınız saat yaklaşık olarak size söylenir. Verilen saatte gider. Danışmaya ücretini öder aracınızı teslim alırsınız. Aracınızı teslim eden usta size arızanın nedenini ve neler yapıldığını anlatır. Tertemiz aracınızı alır gidersiniz. Bir arıza oluşursa zaten garantili olduğundan ayrıca da güvenirsiniz. Araçtaki sıkıntılar kolayca hızlı ve uygun bir fiyata olmuştur.

Müşteri zaman kaybetmez işi dört dörtlük yapılır. Usta da emeğinin karşılığını alın teri kurumadan almıştır.

Ayrıca bazı firmaların mobil servisleri de vardır. Aradığınızda gelir. Aracınızı mümkünse bulunduğu yerde değilse tamirhaneye çekerek sorununuzu çözer. Kısacası Almanlar, bizim Hz. Muhammed’in dediğine uyarlar. “Müjdeleyin korkutmayın, Kolaylaştırın Zorlaştırmayın”  ve de onlar yine bizim Kuran’da Mümin un Suresi 8. Ayette emrolunduğu gibi, “Emanetlere ve verilen söze riayet ederler”

Ne dersiniz?

Domaniç’te böyle bir tamirhane açılsa tutar mı? Araç potansiyeli var. Usta var. İş kolay, aş garanti. Doğduğun topraklarda doyarsın. Kendi halkına iş ve hizmet imkânı sağlarsın. Ne dersiniz?

(Bu köşede her hafta farklı bir fikirle Domaniç’te yapılacak işleri tespit etmeye çalışacağız. Varsa fikriniz gönderin paylaşalım) whatsapp: 0533 200 49 13

Kassas 77: “Allah’ın sana verdiği serveti O’nun yolunda harcamak suretiyle âhiretini kazanmaya çalış. Dünyadan da nasibini unutma. Allah sana nasıl ihsânda bulunduysa, sen de başkalarına öylece ihsânda bulun. Ülkede bozgunculuk çıkarmaya kalkışma.Çünkü Allah bozguncuları sevmez!”