Domaniç’te Yoktur, Domaniç Pahalıdır Algısı Yıkılmalı

Esnafın Ahvali Yazı Dizimizin 5. Konuğu Ekmel Ticaret

Baba ve oğulun 1997 yılında ortak girişimi olan Ekmel Ticaret, Esnafın Ahvali Yazı Dizimizin 5. Konuğu.

İlçemize 23 yıldır hizmet veren Ekmel Ticaret, baba ve oğulun uyumlu çalışması sonucu, bugünlere büyüyerek gelmiş kuruluşlarımızdandır.

YERLİ ESNAFIMIZIN AHVALİ | RÖPORTAJ | SERDAR YİĞİT

Baba Yusuf Tetik, titizlikle işleri sahada yürütürken, oğul Mustafa Tetik’te işin yönetimini üstlenmiş. Bunun sonucunda Ekmel Ticaret, bugün ilçemizin en başarılı esnaf kuruluşlarından biri olmuş.

TUNÇBİLEK BİZİ ÜŞENCİ ALIŞTIRDI YALANINA EN BÜYÜK ÖRNEK

Yusuf Tetik, Tunçbilek Domaniç’i üşenci alıştırdı algısının en güzel örneklerinden birisi. Bir kız, iki erkek babası ve Tunçbilek emeklisi olan 65 yaşındaki Yusuf Tetik, Tunçbilek’te çalıştığı dönemlerde de boş durmuyor. İşten artakalan zamanlarında Domaniç’te tesisat işini icra etmeye devam ediyor. Kısa zamandan her türlü arıza ve inşaat işlerinin aranan marka ismi olan Yusuf Tetik, bu süreçte aldığı işleri yetiştiremez hale geliyor ve bu süreç Ekmel ticaretin kuruluşuna kadar devam ediyor.

Oğul, Mustafa Tetik, evli ve 3 çocuk babası. 42 yaşında, 1996 yılında Kütahya Ticaret Lisesinden mezun olduktan sonra 1997 yılında babasıyla birlikte Ekmel Ticareti kuruyor.

Oğul Tetik, “ Babamın tesisatçı olması beni bu sektöre soktu. Benim Ticaret Lisesi mezunu olmamla birlikte babamla yeteneklerimizi birleştirdik. Ben iş yerinde satın alma ile ilgilendim. Babam ise sahada işleri yürüttü. Babamla işlerimizi bugünlere getirdik” diyor.

NEDEN EKMEL ?

Babasıyla birlikte karar alarak işyerinin adını Ekmel olarak koyduklarını söyleyen Mustafa Tetik, “ Çünkü Ekmel ismi Arapçada, tam, mükemmel, kusursuz, noksansız demektir. Bizde Ekmel olmak için başladık bu işe, o yüzden Ekmel adını koyduk” diyor.

İŞ YERİMİZİ BÜYÜTTÜK

Sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, nalburiye, boya, güneş enerjisi ile bu işe başladıklarını anlatan Mustafa Tetik, “ 2001 yılında Çukurca Beldesinde 1 kişilik istihdamla şube açtık. Arz ve talebin düşmesinden sonra 2008 yılında burayı kapattık. 2012 yılında kalorifer tesisatını da ekledik. 2015 yılında Polisan’ın direk fabrika bayiliğini aldık. 2017 yılında dış cephe mantolama ve yalıtım işine girdik. 2018 yılında ise filli boyanın fabrika bayiliğini aldık” diye anlatıyor.

Müşterinin rahat alışveriş yapabilmesi için, iş yerini 70 m2’den 2018 yılında 200m2 çıkardıklarını ifade eden Tetik, “ İşyerimizi ürün stantları, ürün teşhir alanları açtık. Müşterimizin daha kolay ürünleri görebilmesi adına. Ama artık burası da bize yetmiyor” diyerek şuanda 3 adet sanayi sitesinde, 3 adet ilçe merkezinde depolarının bulunduğunu söylüyor.

Şuanda 7 kişiyi istihdam etiklerini söyleyen Mustafa Tetik, “ Elemanlarımızı sezonluk almıyoruz. Sezon dışında da elemanlarımız sabit. Şuan kış ayı ve sezon kapalı buna rağmen kimseyi işten çıkarmıyoruz. Ayrıca son 2 aydır, Pazar günleri de tam gün hizmet veriyoruz” diyor.

İNTERNET SATIŞINA BAŞLADIK

Tetik, “Teknolojinin de nimetlerinden faydalanıyoruz. 2019 yılında aracı internet siteler vasıtasıyla internet satışlarına başladık. Şimdi inşallah kendi internet sitemizi hazırlıyoruz ve satışlarımızı tüm Türkiye’ye buradan yapmayı planlıyoruz” diyerek hedeflerini anlatıyor.

DOMANİÇ’TE YOKTUR, DOMANİÇ PAHALIDIR ALGISI YIKILMALI

Geniş ürün yelpazesi ile ‘Domaniç’te yoktur’ algısını yıkmak istediklerini vurgulayan Tetik, “ Ürün çeşitliliğine çok önem veriyoruz. Müşteri kapıdan girdiğine aradığı her şeyi bulmalı. Domaniç’in tüm ihtiyaçlarını tamamıyla karşılayabilecek iş hacmine sahibiz. Ama burada bizi üzen bir durum var. O da ‘Domaniç’te yoktur’ , ‘Domaniç’te pahalıdır’ algısı. İnsanlarımız fiyat karşılaştırması yaparken örneğin 90 liraya da su bataryası var 300 liraya da var. Bizde pahalısına bakıp Tavşanlı’da 90 liralık olana bakıyor. Sonra Domaniç pahalı oluyor. Bu hususa dikkat edilsin istiyorum” diyerek derdini paylaşıyor.

GÜÇLÜ ESNAF, GÜÇLÜ DOMANİÇ

“Domaniç’te esnaf güçlü olursa, Domaniç’te güçlü olur” diyen Mustafa Tetik, “ Tabi burada en önemli husus paramız içeride kalması. Ben ve benimle aynı sektörde olan arkadaşlar varken, ilçe dışına giden her bir birey paramızı da dışarıya götürüyor. Veya yine bizi üzen ‘Peşin alacak olsam sana gelmezdim’ sözü. Biz veresiyeye karşı değiliz, ama tabi müşteri sadakati olduğu sürece değiliz. Şimdi müşteri benden peşin alırsa, bende malımı peşin alırım. Bu durumda hepimiz karlı çıkarız. Bu sadece benim sektörümde değil Domaniç’te ki her sektör için geçerli” diyor.

HEDEF YAPI MARKET

Ekmel Ticaret’in gelecek planlarında bir yapı market düşüncesi var. Tüm ürünlerini sergileyebileceği bir yapı market ile Domaniç’e hizmet vermeyi hedefliyor. Ayrıca yapı marketin arkası da depo olacak. Mevcut yeri ise kapanmayacak ilçe merkezinde devam edecek.

Mustafa Tetik, “ Esnaflık yiğitliktir, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır “ diyerek sözlerine son veriyor.