Keşanlı Ali Destanı Tiyatrosu Domaniç’e geliyor

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Derneği Katkıları ile 2 perdelik Keşanlı Ali Destanı Tiyatrosu Domaniç’te sahnelenecek.

Eğitim faaliyetleri kapsamı dışında sosyal, kültürel ve sportif alanlarda faaliyet gösteren 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Derneği faaliyetleri kapsamında Domaniç’e birde tiyatro ekibi getirerek faaliyetlerini kültürel anlamda zenginleştiriyor. Tavşanlı Belediyesi tiyatro Topluluğu tarafından hazırlanan Keşanlı Ali Destanı 28 Şubat 2020 Cuma günü saat 20.30’da Hisar İlkokulu Konferans salonunda ücretsiz olarak sahnelenecek. İki perdelik müzikalde 30 kişilik oyuncu ekibi ve 9 kişilik teknik ekip ile sergilenecek.

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Ercan Tekdemir, “ Oyun, birçok tiyatro topluluğu tarafından defalarca sergilenmiş, Avrupa’nın birçok şehrinde, Amerika’dan Lübnan’a birçok ülkede oynanarak, Türk Tiyatro tarihinde bir fenomen haline gelmiş ve halen güncelliğini yitirmemiştir. Bu önemli eser, sinema filmi ve dizi olarak da uyarlanmıştır. Keşanlı Ali Destanı’nda işlemediği cinayet yüzünden hapse atılan ve sevdiği kız Zilha tarafından dayısını öldürmekle suçlanan Ali’nin hikâyesi anlatılıyor. Bu hikâyeyi izlemeye tüm halkımız davet ediyoruz” dedi.

Keşanlı Ali Destanı Konusu

Sineklidağ, büyük bir kentin eteklerinde yer alan, gecekondulardan oluşmuş, ezilen, yoksul insanların yaşadığı bir varoştur. Keşanlı Ali, Çamur İhsan’ı öldürmekten hapse düşmüştür ve hapisten bir kahraman olarak çıkagelir. Ali’nin iki dramı vardır: Birincisi, suçsuzdur; ikincisi, aşık olduğu Zilha, Çamur İhsan’ın yeğenidir ve ona düşmanca davranmaktadır. Muhtar seçilen Ali, Sineklidağ’da yeni bir düzen oluşturur ama yüreğiyle beyni arasında ciddi çatışma yaşamaktadır. Şef olarak toplumuna; insan olarak, duyduğu aşka sorumludur. Ali “Destan’ı” kullanmaya karar vermiştir. Çünkü “Bu toplumda sessiz, sakin, efendi olursan her zaman dayak yer, ezilirsin. Ama terbiyesiz, güçlü, zalim, ne dediğini bilmeyen biri olursan, o zaman saygı görürsün”. Ali, hapiste bunu öğrenmiş ve yeni bir Ali’yi fark etmiştir.