RÖPORTAJ | Köşem Market’in Sermayesi Düğün Takı Parası

Yeni Yazı Dizimizin 3. Konuğu Köşem Gıda

Esnafın Ahvali Yazı Dizimizin 3. Konuğu Köşem Gıda Marketin Sahibi Necmettin Karaduman

YERLİ ESNAFIMIZIN AHVALİ | RÖPORTAJ | SERDAR YİĞİT

Necmettin Karaduman 51 yaşında lise mezunu, evli ve 3 çocuk babası.

Baba Nuri Karaduman’ın fotoğrafı

Baba Nuri Karaduman, 1977 yılında Domaniç’e bir bakkal dükkânı açıyor ve bu bakkal 3 yıl sonra 1980 yılında kapanıyor. 1986 yılın da ise abi Emin Karaduman bir bakkal dükkânı açıyor ve bu bakkalın ömrü de 4 yıl sürüyor. Bakkal 1990’da kapanıyor.

Tekirdağ/Çorlu’da Piyade Çavuşu olarak Vatani görevini bitiren Necmettin Karaduman askerden sonra evleniyor. Düğünde kendisine takılan 100 Mark’ı sermaye yaparak, bir köşeye, küçücük bir büfe açıyor.

2010 yılında abi Emin Karaduman ve
Necmettin Karaduman’ın fotoğrafı

1992 yılında Karadumanlar’ın üçüncü esnaflık denemesi, Necmettin Karaduman ile uzun ömürlü olacağa benziyor.

“SEN BU İŞİ SEVEREK YAPIYORSUN”

Köşedeki küçücük büfede kuruyemiş satışlarına da başlayan Necmettin KARADUMAN’ın gözlerinde ki ışıltıyı, esnaflık kabiliyetini ve mesleğini çok sevdiğini fark eden İnegöl Damlalar Kuruyemişin sahibi Osman Bey, “Oğlum sen bu işi severek yapıyorsun” diyerek genç esnafa, bir kuruyemiş makinası hediye ediyor. Necmettin Karaduman, “ İşte ben bu gazla işleri büyütme kararı aldım ve işime dört elle sarıldım. Osman beye ne kadar teşekkür etsem azdır. Benim elimden O tuttu. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır” diyor.

BÜFEDEN MARKETE

1992 yılında Köşem Büfe iken
Necmettin Karaduman’ın fotoğrafı

Ertuğrul Gazi Caddesinde küçücük Kuruyemiş Büfesi, yeni koru yemiş makinesi ile büyümeye başladı. Büfede bakkaliye ürünlerde satılıyordu anacak yer dar gelmeye başladı.

Necmettin Karaduman büfeyi markete çevirmek için ilçede büyük bir yer aramaya başladı ve 1998 yılında bu Milli Egemenlik caddesine ki bu günkü yerine taşındı.

“ BAŞARININ SIRRI AŞK VE SEBAHAT”

“Babamla başlayan esnaflık serüvenimizi en uzun sürdüren ben oldum. Hani bizim Domaniç’te herkesin sığındığı bir bahane var ya ‘DOMANİÇ’TE BİR ŞEY OLMAZ’ alakası yok. Eğer bir işi severek yaparsan ve ya sevdiğin işi aşkla azimle yaparsan, yaptığın işte Sebahat edersen her yerde her şey olur. Bana da dediler burada bu iş olmaz kendine bir iş bak dediler. Ben müşterimi önemsedim. Müşterime değer verdim, işime değer verdim, küçücük büfe, önce bakkala sonra markete dönüştü. Bu işle evim arabam oldu. 3 kızımı okuttum. İkisi üniversite diplomalı meslek sahibi, birini everdim. En küçük kızım lise de okutuyorum. Allah’a şükür halimden memnunum…”

1998 yılında
Köşem Markette
Necmettin Karaduman’ın
fotoğrafı

SOSYAL FAALİYETLERİM DE OLDU

Esnaflık, ekmek kapımı açarken aynı zamanda toplum içerisinde de bir statü kazandırdı. İşim sayesinde ilçenin güvenilir tanınır kişileri arasına girdim. 5 yıl Domaniç Eğitim Derneğinde Başkanlık yaptım. Bu süreçte 5-6 yüz üniversite öğrencisine burs verdik. Fahri velilik yaparak 2 yıllık ve 4 yıllık üniversitelere öğrenci yerleştirdik. Domaniç’e üniversitenin ilk açıldığı yıllarda erkek yurdu açarak burada ki öğrencilere sahip çıktım. Okul Aile Birliklerinde Başkanlıklar yaptım. İlçede ki okullarımızın eksiklerine maddi katkılar sağladım. Yine ilçe ve köylerimiz deki her türlü sosyal faaliyetlere maddi desteklerim oldu. Türk Kızılay’ında 5 yıl Başkanlık yaptım. Domaniç Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında mütevelli heyetinde bulundum.

NEDEN KÖŞEM MARKET ?

Karaduman, “ Askerden sora evlenip düğünde ki takı paramla hayata atılmak istediğim de işe kıyıdan, kenardan, hatta bir köşeden başladım. Açtığım ilk büfem de, büfemi büyütürken taşıdığım yeni yerlerim de hep köşedeydi. İlk bakkalım da bir köşedeydi ve o yüzden marketimin adına Köşem Gıda Market verdim.
Köşemle belki köşe olmadım ama el kahrı çekmedim, gurbet kahrı çekmedim, kendi memleketimde doğduğum yerde karnımı da doyurdum ailemi de muhtaç etmedim. Bu güne kadar geldiğim yerde bana en büyük desteği ise hayat arkadaşım eşim verdi. Ona çok teşekkür ederim. Beni yola çıktığım günden beri yalnız bırakmayan müşterilerime çok teşekkür ederim” .