RÖPORTAJ | Biz bahane değil iş ürettik

Yeni Yazı Dizimizin 2. Konuğu Ceylan Mobilya

Ceylan Mobilya babadan oğula büyüyen bir kuruluşumuz.

YERLİ ESNAFIMIZIN AHVALİ | RÖPORTAJ | SERDAR YİĞİT

Zaman zaman 20 kişiyi aşan çalışanı ile Domaniç’e hizmet veren Ceylan Mobilya, bugünlerde ise 10 çalışanla çevre il ve ilçelere de iş yapıyor.

BABADAN OĞULA BÜYÜYEN CEYLAN MOBİLYA

1952 yılında askerde öğrendiği marangozluk mesleğini köyünde devam ettiren Ömer babanın mesleğini oğlu Ragup Ceylan devralıp geliştirmiş.

Baba Ömer Ceylan 27.08.08 Gazete Arşivimizden

Ömer Ceylan, askerde öğrendiği marangozluk mesleğine köyü Domurköy’e geldiğinde de devam etmiş.

Kısa zamanda çevreye nam salan Ömer baba, 1952 yılında dostlarının da yardımıyla Tavşanlı’ya ilk marangozhanesini açmış.

10 yıl sonra ise işyerini İnegöl’e taşımış. İnegöl’de 7 yıl kalan Ömer Ceylan, 1970 yılında tekrar köyüne dönüp atölyesini Domurköy’e kurmuş.

1976 yılında Domaniç’e ilk marangoz atölyesini kazandıran Ömer Usta, 1996 yılında tüm işlerini 3’ü kız iki erkek çocuktan en küçükleri olan ve kendi eliyle yetiştirdiği Ragup Ceylan’a devretmiş. Baba Ömer Ceylan 2016’da ise hayata gözlerini yummuş.

27 Ağustos 2008 tarihli gazete
arşivimizden Ragup Ceylan

Bugün Ceylan Mobilya, Domaniç Sanayi Sitesinde hizmet veriyor. Üç bölümden oluşan fabrikanın bir bölümünde ahşap doğrama işleri, bir bölümünde mutfak işleri yapılırken öbür bölümünde ise pvc doğrama işleri yapılıyor. İlçe merkezinde ise bir adet showroom’u bulunuyor.

HAZIR ALIP, HAZIR SATMIYORUZ

Babadan işleri devralan ve Ceylan Mobilya’nın kurucusu, 3 çocuk babası 51 yaşında ki Ragub Ceylan, Bölgede kendi üretimini yapan ender firmalardan olduklarını söylüyor.

1998 yılında PVC ve Cam imalatına girdiklerini aktaran Ceylan, “ Biz hazır alıp, hazır satmıyoruz. Kendimiz üretiyoruz. Bu sayede öne çıkan bir firmayız. Her zaman işimizi yenilemeye ve geliştirmeye çalışıyoruz. Rusya, Kazakistan, Macaristan ve Uzak Doğu gibi ülkelerde fuarlara katıldık. Yurt içinde ki fuarlarda firma olarak stant açtık. Bugün, özel müşterilerimizin dışında, burada ki müteahhitlere ve resmi dairelere iş yapıyoruz” dedi.

EN BÜYÜK SIKINTI KALİFİYE ELEMAN

Domaniç’te yaşadıkları en büyük sıkıntının kalifiye eleman olduğunu söyleyen Ceylan, “ Özellikle gençler ne meslek öğrenmek için nede çalışmak için azim göstermiyorlar. Bu konuda ilçenin ileri gelenleri ile de istişarede bulunduk. İstidamı artırmak istiyoruz, ama kalifiyeli eleman bulamıyoruz” diye serzenişte bulunuyor.

BAHANE DEĞİL İŞ ÜRETTİK

İlçemizde ki problemlerden birisinin de bahane olduğunu vurgulayan Ceylan, “ İnsanlarla konuşuyoruz. Gelin şu işe girin, şu sektörde açık var diyoruz. Hep bir bahane karşılaşıyoruz. Bakın özellikle gençlere söylüyorum. Hayal kurun, inanın ve kazmayı vurun. Bahane üretmeyin. Biz bahane değil, iş ürettik. Bugünlere geldik” diyor.

Bizimle bir anısınıda paylaşan Ceylan, bu işlere ilk başladıkları yıllarda, mal alamaya giderken, bir pikaba, 7-8 kişi bindiklerini ve içinde aygaz yakarak ısındıklarını anlatıyor.

YATIRIM YAPIP, İSTİHDAM YARATIN

İlçemizin göç vermemesi için, insanımızın Domaniç’te çalışmasını sağlamak gerektiğini savunarak, Domaniç’e yeni iş sahaları kazandırılması gerektiğini vurgulayan Ceylan, “ İnsanlarımız oradan buradan daire almak yerine, birlikte yeni iş sahaları yaratsa. Ortak bir yatırım yapsa. Sonuçta birlikten güç doğar. O daire aldıkları paralar ile ilçemizde yeni istihdam alanları da yaratmış olacaklardır” diye düşüncelerini belirtiyor.

Üstte yer alan bu fotoğraf bundan 12 yıl önce gazetemiz tarafından 27 Ağustos 2008 tarihinde çekilmiştir.

VİZYONUMUZ

Ceylan Mobilya, “ Her zaman kendimizi geliştiriyor, değişen piyasa koşularında mevcut potansiyelimizin üstüne koyarak, yolumuza sağlam adımlarla devam etmek istiyoruz. Kazandığımız parayı, kazandığımız sektöre yatırarak büyümeyi hedefliyoruz” diyor.