RÖPORTAJ | Biz Domaniç’e Sahip Çıktık, Domaniç’te Bize

Yeni Yazı Dizimizin İlk Konuğu Yeşilyayla.

Domaniç’te 16 yıl ortak iş yapmak ve işi büyütmek herkese nasip olamaz. Yeşil Yayla bunu başaran az sayıda ki örneklerden biridir.

YERLİ ESNAFIMIZIN AHVALİ | RÖPORTAJ | SERDAR YİĞİT

Yeşil Yayla’nın ortaklarından Mehmet Yeşilyaprak ve İbrahim Teke’ye işin sırrınız sorduk.

Bu fotoğraf 2008 yılında (Gazetemiz arşivinden) Yeşil Yayla Şarküteri günlerinden kalma..

Çoğu insan onları iki kardeş zannediyor oysa onalar aynı işyerinde çalışan iki iş arkadaşı olarak bu yola çıktılar.

Bildikleri işi kurdular, öğrenerek büyüdüler.

İkisinin de ortak özelliği, Domaniç’te Domaniç için çalışıp Domaniç’e bir şeyler katmak olunca, çalışmaktan, üretmekten ne dedikodu yapabildiler, ne de dedikodulara kulak verebildiler.

TAM 16 YAŞINA AYAKBASTILAR

Bu fotoğraf 2008 yılında (Gazetemiz arşivinden) Yeşil Yayla Şarküteri günlerinden kalma..
Bu fotoğraf 2008 yılında (Gazetemiz arşivinden) Yeşil Yayla Şarküteri günlerinden kalma..

2004 yılında seyyar şarküteri ve süt toplama ile başlayan bu serüven, 2007 yılında

şarküteri, bugün ise 16 yılın sonunda 25 personel (bir çoğu 10 yılın üzerinde) ile çalışan Domaniç’in en büyük alışveriş merkezi oldu.

Yeşil yayla bünyesinde, CP Yem ile Dinç Su bayiliğini de bulunduruyor. Bu sayede hem ek istihdam oluşturuyor, hem de Domaniç’in daha uyguna yem almasını sağlıyor.

PAZARCILIKTAN ALIŞVERİŞ MERKEZİNE

Mehmet Yeşilyaprak, “ 51 yaşında, iki çocuk babasıyım. 20 yıl kadar önce İbrahim Teke ile İlçemizde üretim yapan bir mandırada işçi olarak çalışıyorduk. İş yerimiz kapanınca iki kafadar bildiğimizi işi kendimiz yapmaya karar verdik ve topladığımız sütü ürüne çevirerek pazarlarda şarkütericilik işine girdik. 3 yıl sonra ise ilk iş yerimizi kurduk. Şarküteri dükkânımıza bakkaliye ürünlerde getirmeye başladık. Hani derler ya hayatta her şey karşılıklıdır. Domaniç’e olan hizmet aşkımız halkta hemen karşılığını gördü ve Domaniç halkı da bizi sahiplendi” dedi.

ŞARKÜTERİ İLE BAKKAL BİRLEŞTİ BÜYÜDÜ VE MARKET HALİNE GELDİK

İbrahim Teke, “ 36 Yaşında, 2 çocuk babasıyım. Mehmet Abimle çok ortak noktamız var. Bunlardan biri de personel alımından kesinlikle liyakate bakarız. Bu gün 25 Personel ile uyumlu bir şekilde çalışmamız bu yüzdendir. 25 personelimizin yarısı bize 10 yılın üzerinde çalışma arkadaşlığı yapıyor. Adam ayırma, adam kayırma biz de olmaz. Sadece kişinin liyakatine bakılır. İlçemize zincir marketler girdi. Size zarar verir dediler. Bizde tam tersi oldu. Halk farkımızı gördü. Yeşil Yayla Ailesi, Domaniç’te ve köylerinde ki her türlü, sosyal faaliyette, kimseyi kapsından çevirmedi. Domaniç’in çocuğu olduğunun farkındalığı ile herkesin yardımına koştu. Ayrıca fiyatlarda da iddia edilen tam tersi olduğu görüldü. Biz, ürün ve fiyat politikası olarak her zaman ön plana çıktık”

Bu fotoğraf 2008 yılında (Gazetemiz arşivinden) Yeşil Yayla Şarküteri günlerinden kalma..

VİZYONUMUZ

Yeşil Yayla; “Tereyağı üretimi ile kendi markasını yaratmaya başladı. Ayrıca Domaniç Yeşilyayla markası ile tavuk paketleme ruhsatı alarak bu işi de yapıyoruz. Dünya alem bilir ki Kayılar buralara otlak için geldiler. Domaniç’in yaylaları, uzun süre yeşil kalan otlakları hayvansal gıda da kaliteyi artırıyor. Biz, Yeşil Yayla olarak Allah vergisi bu nimetimizi ön plana çıkarmak, Domaniç’i et ve süt ürünlerinde markalaştırmak için çalışıyoruz ve vizyonumuz da budur. Ayrıca Lojistik ve yeni girdiğimiz İnşaat sektöründe de Domaniç’in parası Domaniç’te kalsın, Domaniçli doğduğu topraklarda doysun diye çalışıyoruz” diyor.