”Kuruluşun Beşiği Domaniç” Projesinin Kapanış Galası

Kütahya’nın Domaniç ilçesinin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla KÜSAD tarafından hazırlanan “Kuruluşun Beşiği Domaniç” sosyal sorumluluk projesinin kapanış galası Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Galaya Vali Toraman’ın yanı sıra Belediye Başkan Vekili Salih Özden, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız; Domaniç’in doğa, tarih ve etnografik özelliklerini konu alan “Kuruluşun Beşiği Domaniç” projesiyle 29 sanatçıya ait 70 eserinin 10 farklı yerde sunulduğunu söyledi.

Sanatçıları tebrik edip projede emeği geçenlere teşekkür eden Vali Dr. Ömer Toraman, “Becerisiyle, kalemiyle, sanatıyla, zekâsıyla üretebilen, ürettikleriyle şehre katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Domaniç’e verilecek 45 adet eserin ilçede sergileneceğini söyleyen Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “ Değerli sanatçılarımıza tarihimizi resimlerine yansıtmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Öz eleştiri yapmak gerekirse biz tarihimizi iyi yaşamıyoruz, bu yüzdende yaşatamıyoruz. Sanatçılarımızın resimleri sayesinde ziyaretçilerimiz tarihi yaşayabilecek” dedi.

Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu ise: “Bu proje ilk defa Nurhan Gezen Hanımefendi tarafından Domaniç’teki büyük orman yangınının sonrasında bana iletildi. Sanatçı duyarlılığı ile Domaniç adına bir şeyler yapmak istediklerini, bunun içinde Domaniç’i sanata, tablolara dökebileceklerini ifade etti. Bu tekliflerinden çok etkilendim, konuyu kendisi ile birlikte Merkezin Müdürü Bayram Yıldız Beyefendi ve sanatçılarla tartıştık. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Bir Pazar gününü hep birlikte neşe içerisinde Domaniç’te geçirdik. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Domaniç’in simge mekanlarını hep birlikte ziyaret ettik. Kısa süre içerisinde bütün bunlar sanata dönüştü. Büyük iller dahil Türkiye’de önemli sanat galerilerinde sergilendi. KÜSAD Kütahya’nın sanat elçisidir, gurur duyduğumuz büyük bir değeridir. Başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.
Gala, plaket takdiminin ardından sona erdi.