Rafadan Tayfa Göbeklitepe’de Domaniç Dağı

TRT Çocuk’un yapımı olan Rafadan Tayfa Göbeklitepe animasyon filminde ki ‘Domaniç Dağları’ ayrıntısı Domaniçlileri gururlandırdı.

Şuana kadar 2 milyon 232 bin 136’lık gişe rakamıyla, tüm zamanların en çok izlenen animasyon filmi Rafadan Tayfa Göbeklitepe’de ‘Domaniç Dağları’ ayrıntısı okuyucumuzun dikkatinden kaçmadı.

Rafadan Tayfa Göbeklitepe’de, Rafadan Tayfa Güneydoğu Ekspresi ile Şanlıurfa’ya Göbeklitepe’ye tren ile giderken harita üzerinde bir yolculuk yapıyor. Bu yolculukta tren haritada Kütahya’dan geçiyor ve harita üzerinde ‘Domaniç Dağları’ yazıyor.
Bu haritanın yer aldığı fragman youtube da 7 milyon kez izlenirken, film sinemada 2 milyonun üzerinde gişe yaptı.

Türkiye dağlar haritasında, Domaniç Dağları olmamasına rağmen, gazetemizin son yıllarda ulusal ve uluslararası medyada ısrarla Domaniç Dağları ifadesinin kullanması nedeniyle dağımız, Domaniç Dağları olarak kullanılmaya başlandı.

Bu derece yüksek izlenmenin olduğu animasyon filmi izleyen ve bu ayrıntıyı fark ederek bizimle paylaşan okuyucumuz Mesut Aytekin, gazetemize göndermiş olduğu mesajda ilçemiz için güzel bir reklam olduğunu dile getirdi.

Aytekin, “ Domaniç’imize dair güzel haberler veriyorsunuz. Bu da kültür sanat haberi olarak umarım işinize yarar. Emeğinize sağlık. Şahsen bir Domaniçli olarak sinemada gurur duydum bu yazıyı görünce” dedi.

Rafadan Tayfa Göbeklitepe’nin konusu

Animasyon ve macera türü çizgi film, “Rafadan Tayfa” ekibinin Göbeklitepe’de yaşadığı gizem dolu maceraları konu alıyor.
Senaristliğini Ozan Çivit’in yaptığı animasyon türündeki filmde, Göbeklitepe dünyada ilk kez bir animasyon filmiyle anlatılıyor.

Müziklerini Tarkan Ergün’ün yaptığı filmin karakterlerini Şirin Giobbi, Levent Kol, Yağmur Sergen, Hakan Coşar, Emine Sergen Kazbek, Aysın Işımer, Altay Çapan, Serdar Özap, Alp Pazarlı, Oytun Pazarlı ve Ahmet Nasıroğlu seslendiriyor.