GUGUK DEĞİL HUKUK

Domaniç gibi aydın bir ilçede vatandaşların Türk hukukuyla ilgili bilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu haftaki yazımda İŞ HUKUKU üzerine birkaç kelam etmek isterim.
İş Hukukundan kastım, işçi – işveren arasındaki hukuki ihtilaflarla ilgili kısa bir açıklamadan ibarettir. Bilindiği üzere, işçi ve işverenin birbirlerine bir kısım hak ve borçları bulunmaktadır.
İşçinin borçları; çalışma, işverenine saygılı davranma, iş malzemelerini dikkatli ve özenli kullanma, patronunun malına zarar vermeme ve mesai saatlerine riayet etmek gibi…
Hep işçinin borçlarından bahsedecek değiliz ya, biraz da haklarından bahsedelim.
İşçinin hakları; maaş/ ücret alma, hafta tatili, yıllık izin, fazla mesai halinde %50 zamlı ücret, ulusal bayram ve genel tatil (1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 29 Ekim, Ramazan Bayramı 3,5 gün, Kurban Bayramı 4,5 gün) olmak üzere toplam 1 yıl içerisinde 15 gün izin hakkı, Asgari Geçim İndirimi, yemek parası, yol yardımı, ihbar tazminatı ve kıdem tazminatıdır. Bu haklar kanunla verilmiş olup, işveren bunları vermekten kaçınamaz.
İşçi maaşı tam ödenmediği veya geç ödendiği halde (20 gün geç) işi haklı olarak bırakma ve yukarıda saydığım haklarını talep etme imkânına sahiptir. Bu haklar ödenmediği takdirde İş Mahkemesine dava açarak, en yüksek faiz ile haklarını elde eder. Türk Hukuk Sistemi, işçiyi koruyan bir sistemdir.
İşçi haklarını bilirse, işveren çalışanını kandıramaz ve bu hakları elinden alamaz.