Başkan Taşgın karlı dağda yaşadıklarını anlattı

Çukurca beldesinde ki bir mahalleye iki gündür su verilmemesi üzerine, karla kaplı dağa çıkan belde belediye başkanı ile 2 işçi mahsur kalarak donma tehlikesi yaşadı.

Sorunun giderilmesi için 15 kilometre uzaklıkta bulunan ormanlık alandaki Demirli mevkisine giden, Başkan Taşgın, yaptığı açıklamada, hava kararınca kardan dolayı dönemediklerini söyledi.

Taşgın, su kesintisi haberinden sonra ekipleri dağa yönlendirdiğini ancak çıkamadıklarını ifade etti. İşin ertesi sabah kaldığını aktaran Taşgın, “ Durumu görünce içim elvermedi, bende ekiplerimizle gitmek istedim. Sabah saat 7’de Safa köyü üzerinden gitmeye çalıştık ama orada da 3 metre kar olduğu için kepçe oradan da ilerleyemedi. Yürüyerek gidelim dedik, 1 saate 100 metre ancak ilerleyebildik” dedi.

Öğlen saatlerinde farklı bir dağ yolundan ilerlediklerini dile getiren Taşgın, “ Fırtınanın da etkisiyle kar kalınlığı 4 metreye yaklaşan yerler vardı ve karın yumuşak olması sebebiyle belimize kadar kara saplanarak ilerledik.  Yanımıza yiyecek İçecek, ateş gibi bir şey de almadık, molalarda su ihtiyacımızı kar yiyerek giderdik. Akşam saatlerinde arızaya ulaştık. Telefonda ki el feneri sayesinde, 3 metre karın altında depoyu bulduk. Yaya olarak 6 saate ulaştığımız yerden, izlerimizi takip ederek 6 saatlik geri dönüş yolumuza izlerimizi takip ederek çıktık. Şarjım bitmek üzereyken merak etmeyin diye eşime mesaj attım ve telefonum kapandı ondan sonra 3 saat irtibatımız koptu. Artık yorgunluk ve soğuktan bitkin hale düştük. Arkadaşlarımıza sürekli tenkitte bulunuyordum, uyumamaları için. Arkadaşımızın birisi çok bitkin haldeydi. Daha sonra sesleri duyduk ve ekiplerimiz bizi aldı” diye anlattı.

Donma tehlikesi yaşayan işçi daha önce de toprak altında kalmış

Donma tehlikesi yaşayan belediye işçisi Ramazan Gültekin, daha önce belediye çalışmaları kapsamında toprak altında kalarak kurtarıldığını ifade etti.

Gültekin, “ Biz belediyemiz için canımız pahasına olsa da işimizi severek yapıyoruz. Başkanımız da her zaman bizim yanımızda. 2014 yılında belediye çalışmalarında toprak altında kaldım ve kaburgalarım 46 yerinden yaralanmış, akciğerim zedelenmişti. Bacaklarım ve kolum kırılmıştı. Bu kez de dağda çalışmalar kapsamında yorgun ve bitkin düştük. Allah’a şükür ki köylülerimiz ve ekiplerimiz kurtardı” diye konuştu.

Domaniç İlçe Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Yunus Şengün, gece boyunca hummalı bir çalışma yapıldığını aktardı. Şuanda Başkan Taşgın ve işçiler Coşkun Aztekin ve Ramazan Gültekin’in müşahede altında olduklarını ve durumlarının iyi olduğunu belirterek taburcu etmeyi planladıklarını dile getirdi.