10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Etkinliğine Domaniç Damgası

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günün de Kütahya Basını, Kütahya’da Vali Dr. Ömer Toraman’ın verdiği kahvaltı da bir araya geldi. Kütahya Gazeteciler Cemiyeti tarafından açılan ‘Manşetlerle Kütahya’ ve fotoğraf sergisin de 40 fotoğraftan 15’i Domaniç Gazetesi fotoğraflarından oluşurken, Cemiyetin 40. kuruluş yılı pastasının kesilmesinin ardından Vali Toraman bir gazeteciden fotoğraf makinesini alarak, “ Tüm protokol birer makine alsın bu günde biz basını fotoğraflayalım” dedi.

Kütahya Basını, Sera AVM’de Vali Dr. Ömer Toraman’ın verdiği kahvaltı da bir araya geldi. Gazeteciler Cemiyetinin 40. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle kesilen Pastanın ardından ‘Manşetlerle Kütahya’ adlı sergide gazetelerde çıkan en güzel kırk fotoğrafın ve en iyi manşetlerin yer aldığı sergiye geçildi.

Bizzat Vali Toraman tarafından seçilen 40 fotoğrafın 15’i Domaniç Gazetesi fotoğraflarıydı.

Serginin açılışını Kütahyalı gazeteciler yaparken basını da protokol fotoğrafladı. Vali Dr. Ömer Toraman bir gazetecinin fotoğraf makinesini alarak, “ Bu güne kadar sergileri biz protokol üyeleri yaparız. Basın da bizi fotoğraflardı. Gelin bu günde makineleri bize verin açılışı da siz yapın” dedi.

KÜTAHYA GAZETECİLERİ CEMİYETİ 40 YAŞINDA

Serginin açılış konuşmasını yapan Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam, “10 Ocak Gazeteciler Günü ve Cemiyetimizin 40. Yıl dönümünü, birilik için de kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

GERÇEK GAZETECİLERİ AYIRMAMIZ LAZIM

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Gerçekten çalışan, vatandaşın vicdanının sesi olan tüm değerli gazetecilerimiz ile sahte ve sosyal platformdan toplum adına görev yaptığını düşünen ama gerçekle ilgisi olmayan haberlerle toplumu karıştıranları ayırmamız gerektiğini düşünüyorum. Emeğiyle, haber peşinde koşan, toplumun sesini idarecilere, idarenin düşündüğünü topluma yansıtmaya gayret eden aracı görevindeki çok değerli gerçek gazetecileri, alın teriyle yuvasına helal ekmek götürmek için gece gündüz demeden toplumun sesi olmaya özen gösteren siz değerli çalışanları bir kez daha kutluyorum” dedi.

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Gazetecilik, ilkeler üzerine inşa edilmesi gereken, ilkeler üzerinde hareket edilmesi gereken bir meslektir” diye konuştu.

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, ”Gazetecilerimizin bu önemli gününü tebrik ediyorum. Yaptığınız haberlerle şehrin moralini yüksek tutacak seviyede ve şartlarda haber yapmamız elzemdir. Kütahya’nın belki otuz yıldan beri sürekli ivme kazanarak, geliştiğini gözlemlediğimiz bir ortamda moral bozucu ifadeleri hem Kütahya hak etmiyor hem Kütahyalı hak etmiyor” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, “Gazetecililerimiz önemli bir görev icra ediyorlar. Haber niteliği olan her olayda anında orda olup haberi doğru yayınlamak adına bazen mermilerin altında, bazen soğuk kış şartlarında bu haberin peşinde koşuyorlar. Tüm gazetecilerimizin çalışan gazeteciler gününü tebrik ediyorum” diye konuştu.

‘KÜTAHYA’DA SEVİNDİRİCİ BİR BİRLİKTELİK VAR’

Son olarak kürsüye gelen Vali Dr. Ömer Toraman, “Kütahya’daki yerel gazeteciler arasında bizi sevindirici, mutlu edici bir birlik beraberlik var. Bundan çok memnunuz. Gazetecilik mesleği çok severek yapılacak bir meslek. Salt geçim kaygısıyla yapılacak bir meslek olarak değerlendirmiyorum. Yerel gazeteciliğin zorlukları var. Bir gazete çıkarmak, bir gazeteyi idare etmek on yıllar boyunca çıkmasını sağlamak çok zor bir iş aslında. Kütahya’da da pek çok gazete bu zoru başarmış durumda. 50-60 yıllık gazetelerimiz var. Bununla da iftihar ediyoruz. Yerel gazeteler aslında şehrin hafızasıdır. Çünkü günlük koşuşturma içerisinde yaşadıklarımız bir müddet sonra zihinlerden siliniyor. Ama gazetelere konu olmuş mevzular unutulmayacak şekilde arşivleniyor. Kütahya’da yerel basının tarihiyle ilgili bir araştırma yapılmasını istemiştim. Mustafa Yeşil Kütüphanesinde yapılan çalışmalarda Kütahya’da ilk gazetenin 1909 yılında Felent adıyla çıktığını gördük. 100 yılı aşkın bir tarihi var. Fakat maalesef bu gazetenin nüshalarını bulamadık. Çok şükür ki 1923’ten sonra çıkan gazeteleri bulabildik. Arşivin önemi bir kez daha burada ortaya çıkıyor. Bugün basılan gazeteler 100 yıl sonrasına tarihe kaynaklık edecekler. Kıymetli başkanımız bugünün gazete manşetlerini bir sergi yapmak istiyoruz ve fotoğrafları sergi yapmak istediklerini belirtti. Ben de çok mutlu oldum. Gazetecilerimizin gününü ve Cemiyetimizin 40. Yılını tamamlaması sebebiyle hepsine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

PROTOKOL DE KİMLER VARDI

Vali Dr. Ömer Toraman, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel, Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Vural Kavuncu, AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, MHP Kütahya İl Başkanı Ferhan Yıldırım, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk ve bazı daire müdürleri.