Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, “Kendinizi Onların Yerine Koyun”

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, yılın son muhtarlarla istişare toplantısını yanında il kurum amirleri ile birlikte Domaniç’te yaptı.

Hisar İlkokulu konferans salonunda gerçekleştirilen “Muhtarlarla istişare toplantısına” İl ve İlçe Kurum Amirleri, Domaniç Kaymakamı, Domaniç ve Çukurca Belediye Başkanları ile Muhtarlar katıldı.

Toplantı da Vali Toraman yaptığı ön konuşmasının ardından sözü köy muhtarlarına verdi.

Muhtarlar, ağırlıklı olarak su sorununu, yol sorunu, elektrik kesintileri, Telekom’un kabloları gibi konuları dile getirirken Diriliş ve Kurtuluş dizilerinde Domaniç’i yok sayan dizi de Vali’ye şikayet edildi.

Ayrıca Böçen Muhtarı, Köyün Domaniç’e ormanlarının Tavşanlı’ya bağlı olmasından dolayı yılardır odun alamadıklarını dile getirdi.

“Domaniç’te bu kadar su sıkıntısı olduğunu bilmiyordum” diyen Vali, ilk iş olarak su konusuna eğilelim derken Amirlerine de köylülerin sorunlarına eğilin kendinizi onları yerine koyun. İnsana hizmet ibadettir dedi.

EN BÜYÜK SIKINTI SU VE YOL

İlk söz alan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Sarıot Muhtarı Sadık Eryaşar, “Domaniç – İnegöl ve Tavşanlı yolunun bir türlü bitirilmemesi bizleri zor durumda bırakıyor. Ayrıca içme suyu göletlerimiz ne oldu bu konuda bir bilgi veren yok” dedi.

Erikli Muhtarı Cengiz Yıldırım ; “Yılardır köyümüze tankerle su çekiyoruz”, Küçükköy Muhtarı Sezai Aydın ve Berçin Muhtarı Ali Rıza Kocabaş, “Su kaynaklarımız gölettin altında kalıyor su sorunumuz olacak”, Muratlı Muhtarı Cihan Ay ise “Saniyede 6 buçuk litre su buldum, 6 aydır uğraşıyorum ama getiremiyorum” dedi.

Toraman; “Yol sorunu Kütahya’nın gündeminde ancak, malum ülkemiz dar boğazdan geçiyor. Ülkemize karşı açılmış bir ekonomik savaş var. Biz yine de en zaruri yerler için elimizden geleni yapmaya çalışalım” ifadelerini kullandı.

Böçen Köyü Muhtarı Şeref Orhan; “Biz beş altı köy, köy olarak Domaniç’e, orman olarak Tavşanlı’ya bağlıyız. Bu yüzden yıllardan beri odun sıkıntısı çekiyoruz. Domaniç orman bize odun veremez mi ?” diye sordu.

Domaniç Orman İşletme Müdürü Güryay Volkan Andiç; “ Bu köylerimiz Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı biz bir şey yapamayız” deyince Vali Toraman, “Müdürüm biraz da kendinizi onların yerine koyun. Ne yapsın şimdi benim Orman köylüm kışta kıyamette. İsterseniz siz veremez misiniz” deyince. Domaniç Orman İşletme Müdürü, “Bu konuda son kararı Orman Bölge Müdürlüğü verir” diye cevap verdi.

Son olarak söz alan Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, “İnegöl – Tavşanlı yolu arasında kalan Domaniç Girişi, Emniyet, Jandarma ve Sanayiye acil kavşak ihtiyacı var. Bu dört kavşakta ciddi kazalar meydana geliyor” dedi.

Vali Toraman, anlatılan sıkıntıların çözümleri için gerekli çalışmaları yapacaklarını dile getirdi.