HEP BİRLİKTE DAHA GÜZELE

Gecen haftaki VAY HALİMİZE başlıklı yazımda akil abilerin ismini koydukları Bir platform kurulup, bütün siyasi partilerimizin seçim süresince DOMANİÇ için hazırladıkları projeleri, kurulan bu platformda masaya yatırıp DOMANİÇ için bir tanesini gönüllü olarak hayata geçirmelerini ve kendi siyasi kanadından en azından mücadele edilmesi gerektiğini yazmıştım. Bu benin geleceğe dair DOMANİÇ adina güzel olabileceğini düşündüğüm bir öneriydi. Olumlu veya olumsuz bir cevap beklerdim açıkçası. Ama malesef ki, hiç bir siyasi partimizden dönüş olmadı. Ya yazımızı okumadılar, yada hal böyleyse ki ” Vay Halimize ” DOMANİÇ’i sadece seçim zamanı siyasi bir obje olarak görüyorlar.

” DOMANİÇ KADIN RUHLUDUR ” diyerek;

Geçen 5 Aralık, Türk kadınlarına siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı tanıyan anayasa değişikliğinin TBMM’de kabul edilişinin yıl dönümüydü. Bu tarih aynı zamanda “Dünya Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu duygu ve Düşüncelerle.

DOMANİC, Hayme Ana gibi, Arife Bacı, Ebe Ana, Ebe Hatun ve ismini bilemediğimiz nice kahraman Anneler, yakın dönemde çılgın Türk kadını Habibe ve Aza Emine gibi vatanperver kadınlar yetiştirmiştir. Tarihinde bir cok kadın kahraman yetiştiren Domaniç’in cinsiyeti nedir diye sorulursa bu anlamda “kadın” diye cevap verebilirim. Hayme Ana başta olmak üzere bizleri CUMHURIYET’e ulaştıran Mustafa Kemal #ATATÜRK’ü Rahmetle Anarak; Aile kurumunun temel taşı, dinimizin bile ayaklarının altına cenneti serdiği, milli ve manevi değerlerin, kültür ve geleneklerin en önemli temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan, bizi biz yapma yolunda yüreklerinde ki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, başımızın tacı, hakları ödenmeyecek olan, Şehit anne ve eslerimizi, Annem ve Eşim başta olmak üzere Kadınlarımızın geçmiş, Kadın Hakları gününü kutluyorum.

Âşıklık geleneği, Türk kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Âşık, bulunduğu toplumun sözcüsüdür. Âşıklık geleneği, yüzyılların deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş, belirli kuralları olan, şiirin kalıcı ve etkileyici özelliğinden yararlanarak kuşaktan kuşağa aktarılan bir değerler bütünüdür. Âşık edebiyatı günlük yaşamın özelliklerini ve beğenisini över, acılarını dramatik dille vurgular, toplumsal ve kişisel çarpıklıkları taşlamalarıyla gözler önüne serer.

DOMANİÇ Belediyesinin katkılarıyla muhteşem bir geceye şahit oldu bu hafa DOMANIÇ’liler. Aşık Temel Turabi gibi halk âşıklarınında katıldığı âşıklar atışması programı gerçekleşti. Program dolu doluydu ve salon tıklım tıklım. Böyle güzel bir program için DOMANİÇ Belediye Başkanı Sahvet Ertürk başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.

Sivil Toplum Kuruluşlarını ( STK ) ve DOMANİÇ için önemini defalarca bu köşemde dile getirdim.

Tabikide Mülki ve İdari bazda Valilik, Kaymakamlık ve Belediyeler bulundukları İl ve İlçelerde Sosyal ve kültürel anlamda etkinlikler düzenleyecekler ve bulundukları yerlerdeki STK ları ile de koordineli bir çalışma yapıp STK ların yaptıkları çalışmaların bizzat mudahili olup maddi ve manevî anlamda onlara destek olacaklardır. Tabandaki samimi mücadele tavandaki mulki ve idari yöneticiler tarafindan desteklenmelidir. Ancak ortak bir başarı ve doğru bir çalışma elde edilebilsin. Hal böyleyken de STK ların kendilerini halka kabul ettirme noktasında mücadele vermesi kaçınılmazdır. Kabul göremezler ise “kendin çalıp,kendin söylemek” deyiminden öteye gidemezler.

Bu hafta Kayıboyu DOMANİÇ Kültür Derneği, Söğüt Belediyesi ile Söğüt Tarih Araştırma Düşünce ve Kültür Sanat Derneğinin davetiyle sosyal medyadan haberleşerek bir araya gelen yaklaşık 30 fotoğraf sanatçısı, ilçemizde ağırladı. Foto Safari ekibi ilk olarak Çarşamba köyünde Hayma Ana türbesiyle çekimlerine başladı. Berçin köyündeki tarihi gözetleme kulesi ve Mızık Ağacı (Anıt Ağaç) da çekimler yaptı. Güzel bir etkinliğe imza attı Kayıboyu DOMANİÇ Kültür Derneği. Yöneticilerine teşekkür ediyorum. Umarım DOMANİÇ tanıtımı adına daha güzel çalışmalara imza atarlar.

Hep birlikte ve daha güzele temennilerimle. Sevgi ve saygıyla kalın.